Hlavní obsah

Česko testuje Evropskou komisi. Žádá o proplacení dotací pro firmu z Agrofertu

16. 6. 2021, 16:48
Novinky, ČTK, bož

Ministerstvo financí ve středu předložilo Evropské komisi (EK) žádost o proplacení projektu plastikářské společnosti Fatra, která spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Cílem je prý zjistit, zda Brusel peníze opravdu neproplatí.

Foto: Milan Malíček, Právo

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově.

Článek

Ministerstvo tvrdí, že potřebuje pro soud získat rozhodnutí o zamítnutí platby. Podle expertů ministerstva zahraničí je to jediný způsob, jak může Česká republika v případě nesouhlasu s proplacením předložit záležitost k posouzení Soudnímu dvoru EU.

„Jedná se tedy o krok, který byl s Evropskou komisí předem konzultován, a jeho jediným cílem je získat žalovatelný akt, který následně bude moci být Českou republikou napaden s cílem získat rozsudek Soudního dvora EU,” uvedlo ministerstvo financí.

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

Evropa

Podle serveru iROZHLAS.cz, který v květnu na plánovaný postup upozornil, získala Fatra peníze už v únoru. Šlo o 547 tisíc korun.

Koncern Agrofert je uložen ve svěřenských fondech premiéra Babiše. I když firmy formálně nejsou jeho majetkem, stále je beneficientem fondu, což znamená, že veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi.

Podle auditorů EK je Babiš ve střetu zájmů, neboť jako beneficient svěřenské fondy ovládá. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z koncernu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů odmítají.

Reklama

Související články

Výběr článků