Hlavní obsah

Česká pošta: Když bude mít starosta argument, zrušíme jinou pobočku

31. 3. 2023, 21:12

Česká pošta určitě zruší 300 poboček, jejich seznam by ale mohl ještě doznat změn, uvedl pro Novinky mluvčí podniku Matyáš Vitík. Pokud bude mít starosta dobrý argument a návrh bude odpovídat kritériím pošty, může se místo jedné pobočky zrušit jiná, sdělil.

Článek

Pošta v pátek zveřejnila seznam 300 poboček, které chce v polovině roku zrušit. Měla by jich pak mít 2900. Podle mluvčího o tom zároveň podnik informoval i přímo starosty.

„My jsme včera a dnes na starosty dotčených obcí odeslali datové zprávy s oznámením, které pošty se ruší, a zároveň jsme sdělili, že v následujících dnech je osloví zástupci České pošty s tím, že na společném jednání budou starostům vysvětlena kritéria, podle kterých jsme postupovali, včetně datových podkladů,“ napsal Vitík v pátek na dotaz Novinek.

Kritéria byla podle něj tři: legislativní, pak ekonomické - kam patří například náklady na pobočku či výnosy z jednotlivých transakcí, a dále prozákaznické - tedy jakou skladbu služeb pro klienty pošta poskytuje.

Česká pošta loni víc než zdvojnásobila ztrátu na 1,75 miliardy

Ekonomika

K ekonomickému kritériu Vitík poznamenal, že třeba placení nájmu nemusí být nutně horší variantou. „Pokud máme pobočku, která sídlí ve vlastní velké budově, pro kterou není využití ani pro samotnou Českou poštu, ani jinak komerčně, tak i tyto aspekty byly brány v potaz,“ přiblížil.

To, že se 300 poboček zruší, se podle něj nezmění, ale seznam ještě může doznat změn. „Pokud starosta přijde s argumenty, které budou dávat logiku podle našich základních tří kritérií, je možné se o výměně rušené pobočky za jinou bavit. Ze seznamu ale žádné pošty vyňaty nebudou. Konečné číslo rušených pošt je 300,“ dodal.

Plány pošty kritizovali někteří starostové. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je nutné se starosty obcí, kde chce stát pošty rušit, jednat o místních specifikách. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura v otevřeném dopise požádali ministra ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu.

„Jeví se, že jediným kritériem, které bylo zvoleno, je docházková vzdálenost, nic dalšího. Ta kritéria nerespektují, aspoň podle mě, specifika města, jeho sociálně-ekonomickou strukturu, věkovou strukturu,“ řekl Macura.

Na kritické ohlasy, že někde vzniknou problémy s dostupností, parkováním nebo bezbariérovým přístupem, Vitík uvedl, že i tyto skutečnosti při určování poboček ke zrušení podnik zohledňoval.

„Přesto si místní pohled necháme vysvětlit a pokud někde bude potřeba pobočku vyměnit, ovšem opět podle daných kritérií, podle kterých jsme postupovali, je to možné,“ uzavřel.

V Klatovech ruší tři poštovní pobočky ze čtyř. Nepřípustné, reagoval starosta

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků