Hlavní obsah

Brusel zabouchl Britům dveře do velké obchodní zóny

2:03
2:03

Poslechněte si tento článek

Ještě v lednu zástupci Evropské unie zmiňovali, že by se Velká Británie mohla připojit k Celoevropsko-středomořské úmluvě (PEM) usnadňující obchod mezi desítkami zemí. Nyní však Brusel takový krok blokuje. S odvoláním na úředníky na obou stranách to ve středu píše deník The Financial Times.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Velká Británie se chtěla k PEM připojit v rámci své nové obchodní strategie. Připojení k úmluvě by jejím vývozcům pomohlo řešit potíže s dodavatelskými řetězci, které jsou po brexitu narušené. Evropská unie ale dala podle čtyř zdrojů obeznámených s tématem najevo, že nyní takový krok nepodpoří.

Blokáda je prvním signálem o třenicích mezi Bruselem a Londýnem poté, co v květnu vyhlásily restart svých vztahů po brexitu.

Úmluva PEM se týká států Evropské unie a 20 dalších zemí v Africe a na Blízkém východě. Ve zkratce jde o soubor pravidel, jež usnadňují vzájemný obchod a integrují dodavatelské řetězce ve výrobě. Připojení k PEM podporuje mimo jiné Britská obchodní komora.

Unijní stopka je zajímavá i proto, že to byla právě EU, která myšlenku přistoupení Velké Británie k PEM letos v lednu zmínila. V rozhovoru pro BBC to tehdy uvedl eurokomisař Maroš Šefčovič. Evropská komise ale nyní podle The Financial Times vyhodnotila, že britské připojení k úmluvě není v současné době v zájmu EU.

David Henig, bývalý britský obchodní vyjednavač působící nyní v think-tanku ECIPE, řekl, že neochota Evropské komise znamená, že náprava vzájemných vztahů mezi Londýnem a Bruselem zůstává výzvou.

„EU není jednotná v důležitosti resetu vztahů se Spojeným královstvím a na otázkách typu PEM se může jednoduše zaseknout, i když jsou technicky jednoduché,“ uvedl Henig.

Na restartu vzájemných vztahů se EU a Velká Británie dohodly na summitu, který se konal 18. května. Obě strany slíbily, že zlepší podmínky pro obchodování s energiemi a podepsaly takzvanou veterinární dohodu zahrnující odstranění kontrol vývozu zemědělsko-potravinářských produktů.

Výběr článků

Načítám