Hlavní obsah

Banky bez dohledu mají obrat jako celá planeta

22. 11. 2012, 9:38
Právo, mcm

Více než 67 biliónů dolarů (1300 biliónů Kč) činil loni obrat tzv. stínových bank – finančních ústavů, které nepodléhají dohledu. Výše obratu zhruba odpovídá veškerému hrubému domácímu produktu, který planeta vytvořila za loňský rok (asi 69 biliónů dolarů).

Foto: Jo Yong-Hak, Reuters

Článek

Proti roku 2010 vzrostl obrat těchto institucí o pět až šest biliónů dolarů. Napsal to deník Die Welt s odvoláním na zprávu Rady pro finanční stabilitu (RFS).

Za „stínové banky“ bývají označovány hedgeové fondy, tržní fondy a různé účelové společnosti známé riskantními obchody. Jejich společným rysem je, že na rozdíl od bank nepodléhají žádnému finančnímu dozoru.

RFS se zaměřila na 24 svých členských států a na Chile. Tyto země kontrolují 90 procent světového kapitálu. Rada soudí, že stínové banky uskutečnily loni asi 25 procent finančních transakcí ve světě, o dvě procenta méně než v roce 2007.

Evropa: nejsilnější jsou v Nizozemsku

Největší soubor stínových bank působí v USA, kde se jejich kapitál odhaduje na 23 biliónů dolarů. Příliš však nezaostává ani eurozóna s 22 bilióny. Třetí je Británie s devíti bilióny dolarů.

Nejsilnější je tento sektor v Hongkongu, kde jeho kapitál odpovídá 520 procentům tamního HDP, následuje Nizozemsko (490 procent), Británie (370 procent), Singapur (260 procent) a Švýcarsko (210 procent).

Reklama

Související témata:

Výběr článků