Hlavní obsah

Americká firma bude nabízet cesty na Měsíc

7. 12. 2012, 6:35 – New York

Coloradská firma řízená bývalými manažery amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) hodlá nabízet zájezdy na Měsíc, které by zájemce stály mnohem méně, než na kolik by dnes přišel "profesionální" let zajišťovaný vládou. Dvoučlennou posádku by výprava na Měsíc přišla na 1,5 miliardy dolarů (29 miliard korun).

Foto: Patrick Fallon, Reuters

Měsíc

Článek

"Máme vizi vytvořit spolehlivý, dostupný komerční dopravní lunární systém," řekl jeden ze zakladatelů společnosti, bývalý letový dispečer kosmických lodí Apollo Gerry Griffin. Firma, kterou řídí, dostala jméno Golden Spike. K letům na Měsíc chce využívat americké nosné rakety a kosmické lodi, které se nyní vyvíjejí na zakázku NASA pro dopravu kosmonautů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

V závislosti na poptávce chce Griffinův podnik vyslat první klienty na Měsíc do roku 2020. Zda už společnost Golden Spike získala nějaké zájemce či dokonce zákazníky, není známo.

Pravidla se mění

Podle Alana Sterna, který býval v NASA odpovědný za vědecký výzkum, by první let vyžadoval vstupní investici sedm až osm miliard dolarů. Každá další mise, během níž by dvoučlenná posádka absolvovala dvoudenní cestu na Měsíc, by přišla na půldruhé miliardy dolarů.

"Dokážeme postavit misi s lidskou posádkou za cenu robotické, pravidla hry se mění," řekl Stern. Finanční pozadí projektu zůstává v tajnosti, nicméně tři nebo čtyři expedice by mu ziskovost nezaručily. "Musíme prodat co nejvíc, nestojíme o směšná čísla," řekl Stern. Průzkumy prý ukázaly, že zájemce by Golden Spike mohla najít v 15 až 25 zemích.

Potenciálními zákazníky jsou civilní kosmické agentury, podniky, výzkumné ústavy i mimořádně zámožní jednotlivci. "Můžeme dát dohromady i projekt dostupný pro středně velké státy, jako je Korea, Indonésie nebo Jižní Afrika," uvedl Stern.

Reklama

Související témata:

Výběr článků