Hlavní obsah

Američané prý za OKD nabídli půl miliardy. V dopise Sobotkovi hrozí arbitráží

5. 4. 2017, 15:19 • Aktualizováno 5. 4. 2017, 17:54
Novinky, ČTK, tov, zpe, bja

Americká firma Alcenta ze skupiny BNY Mellon napsala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), že byla připravena zaplatit za těžební společnost OKD nejméně 500 miliónů korun. Uvedl to portál Euro. Firmě vadí, že má OKD získat státní podnik Prisko jen za 80 miliónů korun. Zváží kvůli tomu arbitráž.

Foto: Pavel Karban, Právo

Důl Darkov. Ilustrační foto

Článek

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že firma proces hledání investora nebude komentovat.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že nechápe, proč se společnost obrací zrovna na něj. „Předpokládám, že dnes se k tomu na vládě vyjádří ministři, kteří to mají na starosti. Jinak vláda neprodává OKD, oni by se měli obrátit na správce,“ řekl ve středu Sobotka.

Dodal, že stát se přihlásí do výběrového řízení jako jeden z účastníků a záleží na insolvenčním správci nebo na managmentu, komu OKD prodá.

Babiš: Pan Bakala bude mít radost

Ministr financí Andrej Babiš o nabídce americké firmy nic netušil. „My nejsme prodávající. Nic o tom nevím. Nevím, kdo to je. To musí posoudit správce. To bude mít radost pan Bakala,“ řekl Novinkám šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO).

„Nechci o tom vůbec spekulovat. Musíme se soustředit hlavně na dnešní jednání vlády, tak aby vláda schválila to, co už jsem předtím vyjednali,“ odpověděl ve středu Novinkám nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček na otázku, jestli je možné, že by dopis americké společnosti mohl způsobit, že se OKD Prisku neprodá. Na dotaz, zda by tedy odkup OKD Priskem mohl být zrušen, znovu odpověděl, že o tom nechce spekulovat.

Foto: Aleš Honus, Právo

Na ilustračním snímku černouhelný důl společnosti OKD Důl Darkov

Novinky žádaly o komentář také insolvenčního správce Lee Loudu, ve středu ale byl podle sekretariátu mimo úřad.

„Kvůli tomu arbitráž nehrozí, ale kvůli tomu, že Krajský soud v Ostravě neuznal pohledávky londýnských fondů možná ano,“ komentoval pro Novinky bývalý ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

OKD je od loňska v úpadku. Věřitelé podniku schválili reorganizaci. Pro její úspěch je nezbytné, aby do firmy vstoupil strategický investor. Vedení OKD ho několik měsíců hledalo, avšak minulý měsíc napsalo společnosti Prisko, že nedostalo žádnou nabídku, která by úspěšnou reorganizaci umožňovala.

OKD na programu vlády

Mezi dvěma finálními nabídkami byly podle informací ČTK a Hospodářských novin nabídky od společnosti EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský, a od zahraničního hedgeového fondu. Kromě zajištění dalšího provozu dolů se nový vlastník musí postarat i o jejich postupný útlum. Podle odhadů by přišel na více než osm miliard korun.

Foto: Pavel Karban, Právo

Důl Paskov

Na společném návrhu na řešení situace černouhelné firmy se dohodla ministerstva financí a průmyslu. Společný kompromisní návrh mají ve středu předložit vládě. Za stát podle dohody podá nabídku na koupi OKD společnost Prisko, v němž vykonává vlastnická práva MF. Diamo, ve kterém vykonává vlastnická práva MPO, se bude podílet na procesu útlumu dolů.

Důl Paskov už zavřel

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V podniku se dál těží uhlí, pracuje v něm téměř 7500 kmenových zaměstnanců a více než 2700 pracovníků dodavatelských firem.

Firma už udělala řadu úsporných opatření, jedním z nich bylo minulý týden ukončení těžby ve ztrátovém Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Související články

OKD by měla koupit státní firma Prisko

4. 4. 2017, 15:01

Ministerstva financí a průmyslu se dohodla na společném návrhu řešení situace ve firmě OKD. Za stát by měla podat nabídku na koupi společnost Prisko. Oznámil...

Výběr článků