Článek
Fedor Gál se v terezínském ghettu narodil v březnu 1945, když tam byla vězněna jeho matka Barbora Gálová a jeho starší bratr. Oba byli na místo převezeni v transportu z Osvětimi na Vánoce roku 1944.
„V Osvětimi už nefungovala krematoria a plynové komory. Němci se již snažili zahladit stopy po tom, co se v táborech dělo. A náš transport byl přesměrován do Terezína, kam jsme, dle dokumentace z terezínského archivu, dorazili 24. prosince roku 1944. Bratr se dostal do baráku pro děti a moje máma do baráku, kde byly ženy s batolaty. A tam jsem se 20. března roku 1945 narodil,“ popsal Gál pro projekt Paměť národa.
Jeho vystoupení bude v neděli součástí tradiční Terezínské tryzny, přičemž ta letošní doplní i další akce, které se konaly ku připomínce 80. výročí osvobození.

Fedor Gál při demonstraci na Hradčanském náměstí (2019)
Po nástupu čestné stráže a hudby Armády ČR začne tryzna na terezínském Národním hřbitově v 10 hodin kladením věnců a kytic. Po zaznění státní hymny v podání barytonisty Petra Matuszky promluví ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, premiér Petr Fiala (ODS) a po nich právě Fedor Gál. Následovat bude tradiční křesťanská a židovská modlitba, program tryzny pak zakončí vystoupení dívčího pěveckého sboru Puellae cantantes z Litoměřic.
„Terezínská tryzna se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje v odkazu na takzvanou Buchenwaldskou přísahu. Jejím obsahem bylo prohlášení osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu,“ popsal mluvčí Památníku Terezín Stanislav Lada.
Letošní program tryzny doplní ještě hudební matiné, kde vystoupí akademici Vídeňské filharmonie. Před jejich koncertem se bude promítat krátký film Miloše Zvěřiny Tomíček.