Článek
Dráž vyjde ošetření pacienty, kteří do mělnické ordinace v Pražské ulici přijedou z obcí, jež neuzavřely s ordinací dohodu a nepřispívají na její provoz. Za ošetření na pohotovosti si tak připlatí buď sám pacient, nebo to za něj uhradí obecní kasa.
Podle ministerstva zdravotnictví si na takové praktiky mohou pacienti stěžovat. „Zdravotní služby poskytnuté v rámci pohotovostní služby v oboru zubní lékařství jsou hrazené ze zdravotního pojištění. Poskytovatel není oprávněn za takové zdravotní služby vyžadovat od pacientů jakoukoliv platbu s výjimkou regulačního poplatku,“ potvrdil Novinkám mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Nadstandardní platby vyšly najevo nyní po rozhodnutí mělnické radnice, že bude ordinaci peníze za své občany posílat. Ordinaci město pošle částku téměř 340 tisíc korun na období od května do konce letošního roku. Pokud nyní budou mělničtí obyvatelé potřebovat na pohotovost, zaplatí běžný regulační poplatek ve výši devadesáti korun. Dosud platili právě 490.
„Hlavním cílem je Mělničákům ušetřit finance spojené s urgentním ošetřením v době, kdy mají potíže, které jim neumožňují vyčkat na vyšetření u svého zubaře,“ uvedl místostarosta Mělníka Petr Kowanda (ANO). Ten upozornil, že v minulosti už radnice tuto dotaci posílala, ale za bývalého vedení to přestalo. „Z nepochopitelných důvodů město vystoupilo z podpory pohotovosti a občané za ni museli platit vysoké částky,“ uvedl Kowanda.
Kompenzace ztráty bez účtů
Bývalý starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město) však vysvětlil, že o zrušení finanční podpory pro ordinaci v Pražské ulici před několika lety rozhodli zastupitelé. „Bylo to z důvodu, že byla podepsána smlouva o kompenzaci ztráty, ale provozovatel pohotovosti nedodal vyúčtování,“ objasnil Mikeš.
Provozovatelé ordinace se k vybírání poplatku nevyjádřili. Jeden z pracovníků potvrdil, že se vybírají, ale pro bližší informace odkázal na jednatele Michaela Cílka. „To je na širší vysvětlení, zavolejte později,“ řekl dentista, ale v domluvený čas ani později už nezvedal telefon. Příspěvek Mělníka na pohotovost je podle mluvčího radnice Jana Denemarka Nováčka odvozený podle počtu obyvatel. „Ordinace uzavírá s obcemi smlouvy, a pokud ji obec nemá, pak její občané za pohotovostní službu platí vyšší poplatek,“ potvrzoval Nováček.
Další dotázané ordinace ale takový poplatek neúčtují. „U nás se hradí standardní regulační poplatek 90 korun,“ potvrdila například pracovnice Dentální kliniky Kladno.
Na pohotovosti přispívá i kraj
V ceníku ordinace tento poplatek za pohotovost nefiguruje. Byl zde uveden poplatek za ošetření zcela mimo ordinační dobu ve výši 2000 korun plus cena provedeného výkonu. Na provoz zubních pohotovostí přitom už přispívá kraj, který je má podle zákona zajistit.
„Na provozování sítě lékařských pohotovostí je v letošním rozpočtu Středočeského kraje vyhrazeno 45 milionů korun,“ potvrdila mluvčí kraje Zuzana Žídková. Peníze plynou jak nemocnicím, tak soukromým ordinacím, které se do systému pohotovostí zařadily. Za loňský rok evidují zubní pohotovosti zhruba 15 tisíc návštěv.
Souhrnné informace o místech, kde mohou lidé vyhledat pohotovost, včetně provozních hodin, jsou na webu Středočeského kraje na tomto odkazu.