Hlavní obsah

Bakteriální, nebo virová? Hygienici zjišťují, jak vážná meningitida se v Roztokách objevila

3:45
3:45

Poslechněte si tento článek

Středočeský kraj

Obyvatele Roztok u Prahy v noci na úterý vystrašil obrovský zásah záchranářů a zprávy o nákaze meningitidou mezi studenty, kteří jsou zde ubytovaní. Hygienici ale uklidňují, že obyvatelům nic nehrozí, nenařídili ani žádná plošná opatření.

Zásah záchranářů a policie v Roztokách u PrahyVideo: Pavel Jaňurek, Novinky

Článek

Zdravotníci zajistili skoro stovku studentů, kteří se setkali s nemocným studentem, který je hospitalizován v Praze. Preventivně je vyšetřili a poučili o symptomech nákazy. „Všichni, kdo se dostali s nemocným do kontaktu, jsou poučeni a znají příznaky. Pokud by se u nich projevily, musí hned vyhledat lékaře,“ řekla Novinkám mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.

V Roztokách by se podle hygieniků neměli obyvatelé obávat. „Nepřijímáme žádná plošná opatření. Kontakty máme s nemocnicí Motol podchycené a prověřené. Pro obyvatele žádné nařízení a opatření není. Pro obyvatele není žádná hrozba,“ ujistila mluvčí krajské hygienické stanice.

Virová meningitida v kraji narůstá

Meningitidy rozlišují zdravotníci v zásadě dvě – virovou a bakteriální.

Původcem epidemických výskytů virové meningitidy jsou podle krajské hygienické stanice pro Středočeský kraj enteroviry, u kterých lze sledovat i sezonní výskyt s maximem na konci léta a začátkem podzimu.

V letech 2020 a 2021 došlo z důvodu zavedených opatření proti šíření covidu i ke snížení počtu onemocnění invazivním meningokokem. Od roku 2022 nemocnost v ČR klesá, ve Středočeském kraji naopak stoupá. V celé ČR bylo v roce 2024 hlášeno 10 případů onemocnění invazivním meningokokem a ve Středočeském kraji 4 případy.

Foto: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

Nemocnost u meningokokové meningitidy v České republice a Středočeském kraji v období 2020–2024. Jde o počet nemocných na 100 000 obyvatel.

Zdrojem onemocnění je většinou člověk. Nejčastěji se nákaza šíří vzdušnou cestou, k přenosu enterovirových zánětů dochází také dalšími cestami, a to kontaminovanýma rukama, předměty, vodou a potravinami.

Projevy

Nemocný se izoluje na infekčním oddělení nemocnice. Onemocnění mívá lehčí průběh než hnisavý bakteriální zánět mozku, těžší průběh bývá u starších osob. Začíná spíše pozvolna, objeví se chřipkové příznaky, bolesti kloubů, svalů, zvýšená teplota, bolesti hlavy, zvracení, později zvýšená dráždivost, porucha stability, třesy obličejových svalů a končetin, závratě. Po onemocnění může zhruba u desetiny pacientů přetrvávat únava, porucha koncentrace, spánku, snížená výkonnost.

Inkubační doba se pohybuje od několika dnů až po 3 týdny, záleží na původci onemocnění.

Mezi preventivní opatření patří pravidelné očkování proti dětským nemocem, u kterých se může meningitida vyskytnout jako komplikace. Důležitý je zdravý životní styl a dodržování zásad osobní hygieny.

Bakteriální meningitida je častější

Druhým typem je hnisavá bakteriální meningitida. Nemocnost bakteriální meningitidou se v roce 2024 oproti předchozím rokům v ČR snížila, v ČR bylo hlášeno 110 případů onemocnění. Ve Středočeském kraji zůstala přibližně na úrovni roku 2023, hlášeno bylo 16 případů.

Foto: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

Nemocnost u bakteriální meningitidy v České republice a Středočeském kraji v období 2020–2024. Jde o počet nemocných na 100 000 obyvatel.

I tady je zdrojem onemocnění člověk. Nákaza se šíří přímo kapénkovou infekcí, kdy místem vstupu je nejčastěji nosohltan, nebo jde o sekundární onemocnění při zánětu středouší, zápalu plic nebo při úrazu hlavy.

Onemocnění mívá často těžký průběh, začíná náhle bolestmi hlavy, zvracením, horečkou. Objevuje se tuhnutí šíje, další meningeální příznaky, poruchy vědomí, až bezvědomí, u meningokokové infekce krvácivé kožní projevy. Inkubační doba je krátká, nejčastěji 2–3 dny. Mezi preventivní epidemiologická opatření patří očkování. Smrtnost je asi 20 procent. V případě, že člověk nákazu přežije, hrozí mu vážné trvalé následky. Důležité je včasné rozpoznání a zahájení léčby.

Související témata:

Výběr článků

Načítám