Hlavní obsah

Šumperk zakazuje plivání na veřejnosti, založí seznam hříšníků

Nová vyhláška o udržování čistoty na veřejných prostranstvích a o ochraně veřejné zeleně začíná platit v Šumperku v Olomouckém kraji. Její součástí je zákaz plivání na veřejnosti a krmení holubů ve městě. Část lidí se bouří. Město si ale stojí za svým, chce zvelebit místa, kde se koncentruje větší množství lidí.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„První odplivnutí budeme po zjištění přestupku řešit domluvou. U opakovaného prohřešku může sankce dosáhnout až deseti tisíc korun. Je to hraniční, až extrémní sankce, ale bude se jednat o mnohačetné opakování přestupku,“ sdělil Novinkám a Právu šéf městské policie v Šumperku Martin Pelnář.

Strážníci v případě prvního přestupku zjistí totožnost hříšníka a založí ho do systému s tím, že mu pouze domluví. „V dalším období už se u daného přestupku podíváme do systému, zda už byl někdy v minulosti u tohoto člověka řešen. A když se jej například dopustí podruhé za jeden týden, tak sankce vzroste, jak nám ukládá zákon,“ upozornil Pelnář.

Město i městská policie však především sázejí na to, že se lidé umějí chovat. „Nechceme, aby se děly věci, které vadí dalším spoluobčanům. Nejde o represi, chceme jen upozornit na to, co se děje ve městě a co by se ve městě dít nemělo,“ vysvětlil velitel strážníků.

Problém se podle vedení města i městské policie týká především méně přizpůsobivých občanů, kteří se zdržují v parcích, na autobusovém nádraží a dalších veřejných prostranstvích.

„Jde o místa, kde se kolem laviček objevily exkrementy, kde lidé požívali alkohol a plivali kolem sebe. Chceme veřejná prostranství zachovat pro všechny, pro děti, pro maminky s kočárky,“ podotkl starosta Šumperka Miroslav Adámek (NK).

Celoplošná vyhláška začala platit 1. července. První pokuty zatím ještě nepadly. „Není to o tom, když si někdo odplivne do trávy. Řešíme samozřejmě i nebezpečnost přestupku,“ poznamenal starosta Šumperka Miroslav Adámek.

Vyhláška cílí nejen na plivání na veřejných prostranstvích, ale i na zákaz krmení holubů ve městě a další nešvary. „Je jen škoda, že z té vyhlášky, která má za cíl zlepšit veřejný pořádek ve městě, se vytahují hlavně dva body, a to krmení holubů a plivání na zem. Vyhláška je multispektrální, týká se čistoty u laviček na autobusáku, zakazování ohňů, zvýšení kvality životního prostředí pro spoluobčany. Stala se z toho ale vyhláška o dvou bodech, což je velká škoda,“ pokrčil rameny velitel strážníků.

Na problém opakovaného odplivování méně přizpůsobivých obyvatel města opakovaně upozorňovaly maminky s dětmi i senioři. „Chápeme, že nejde jen o problém našeho města, ale i jiných. Jde o celospolečenský nešvar, který tady ještě před více než dvaceti lety nebyl. Je to etický a morální problém. Chování především alkoholem opojených lidí je někdy nechutné,“ podotkl šéf strážníků.

K inkriminovaným místům v Šumperku podle vedení města i místních strážníků patří Sady 1. máje, Barborka, Jiráskovy a Smetanovy sady, hlavní třída ve městě a okolí nákupních center či autobusové nádraží.

Výběr článků

Načítám