Hlavní obsah

Děti zastupitelů skoupily laciné pozemky. Prostě to tak vyšlo, brání obec místostarosta

4:16
4:16

Poslechněte si tento článek

Staré Heřminovy

Velmi levně přišly ke stavebním pozemkům děti zastupitelů nebo jejich známí ve Starých Heřminovech na Bruntálsku. Pět pozemků prodala obec za cenu 50 korun za metr čtvereční, další dva stály dvojnásobně. Vedení vesnice se zhruba 200 obyvateli tvrdí, že to dělali pro lidi, víc ale nechce ke kauze hovořit. Na případ upozornil Radiožurnál.

Část pozemků v lokalitě Za Úředníčkem koupily levně děti místních zastupitelůVideo: Pavel Karban, Novinky

Článek

„Dneska jsem to slyšel poprvé. Vůbec o tom nevím, a přitom jsem mluvil týden zpátky se starostkou a nic neříkala. No asi to neřekne nahlas, to je mi jasné,“ mávl rukou ve čtvrtek před polednem důchodce bydlící poblíž lokality, které místní říkají Za Úředníčkem.

Právě tam obec pozemky prodávala. Muž přizná, že zájem o ně neměl. Ale i tak má na jejich prodej jasný názor: „Je to podvod. Taková cena je přece k smíchu!“

Případ se začal odvíjet v roce 2019, kdy se zastupitelé Starých Heřminov rozhodli, že v místě, kde stával sad, prodají parcely na stavbu rodinných domů za 50 korun za metr čtvereční. Obvyklá cena přitom v té době ve vsi byla zhruba desetkrát vyšší.

Padesátikorunu za metr čtvereční zdůvodňovala obec, v jejímž čele už stála stávající starostka Daniela Skotnicová (Zdravý rozum), snahou podpořit mladé lidi.

Prodej pozemků zveřejnila obec na úřední desce. Systém prodeje byl takový, že ten, kdo podá žádost rychleji, uspěje. V roce 2021 prodala obec pět pozemků, o rok později dva. Ty už za cenu dvojnásobnou. Podle Radiožurnálu získala pozemky v lokalitě Za Úředníčkem dcera, neteř a synovec místostarosty Kajetána Pobežala (Zdravý rozum) a pak i dcera jeho známého. Parcely si koupily také děti starostky, dcera už postavila dům a syn pozemek později vrátil.

A aby toho nebylo dost, vybudovala obec k pozemkům cestu, nechala natáhnout optický kabel a postavila centrální čističku. Ostatní občané Starých Heřminov ale musejí budovat domácí čističky výhradně za své peníze.

„Mně nevadí, kdo to koupil. Vadí mi ta cena. Je strašně nízká,“ souhlasí obyvatel z nedaleké bytovky. Prozradil, že prodej pozemků za směšné ceny se ve vesnici probírá už asi čtyři roky. „Teď to asi někdo zveřejnil, že se o tom píše,“ dodal a nastínil, že pokud by on seděl na obci, chtěl by za zmíněné pozemky minimálně 200 korun za metr čtvereční.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Starými Heřminovy aktuálně hýbá kauza levného prodeje obecních pozemků.

Před redaktory Radiožurnálu místostarosta Pobežal kroky vedení obce hájil. „My to děláme pro lidi, my jsme pečovali o svoje občany,“ tvrdil. To, že nejrychlejší byly děti zastupitelů, objasnil slovy: Prostě to tak vyšlo. Možnost, že byl někdo při prodeji zvýhodněn, odmítl.

Na dotazy Novinek už místostarosta odpovídat nechtěl. „Už jsem rozhovor poskytl a nemám k tomu co říct,“ prohodil pouze.

Starostka Skotnicová nechtěla ve čtvrtek dopoledne nic komentovat. „Zkuste zavolat odpoledne, jsem plná emocí,“ řekla. Podle ní však byla zveřejněna snůška nepravd a překroucených informací. „Rozhodně to takto nebylo,“ tvrdila.

Trvala přitom na tom, že nechce, aby ji Novinky citovaly. „Nás je tu skoro dvě stě, tady je skoro každý s každým rodina,“ vysvětlovala, jak se stalo, že pozemky skoupily děti zastupitelů.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Pro lokalitu Za Úředníčkem postavil obec čističku.

Nakonec Skotnicová souhlasila s osobním rozhovorem. Po pár minutách jej ale přes SMS zprávu zase odvolala. Následně do telefonu uvedla, že si to rozmyslela. „Nic říkat nebudu, jenom když se na mě obrátí orgány činné v trestném řízení. S těmi jsem už ale mluvila,“ sdělila a zavěsila.

Případ chce prověřit i ministerstvo vnitra

Policejní mluvčí Jan Segsulka potvrdil, že bruntálští kriminalisté skutečně prověřovali oznámení na možné podezření z trestné činnosti hospodářského charakteru v jedné z obcí na Bruntálsku. Zda se jednalo o Staré Heřminovy, neřekl. „Po vyhodnocení všech získaných a zjištěných informací policisté věc v březnu loňského roku odložili,“ doplnil.

Foto: Pavel Karban, Novinky

V místě, kde se dnes stavějí rodinné domy, býval kdysi sad.

Objasnit problematický nákup stavebních parcel se snaží spolek Za lepší zítřky. Případ chce prověřit i ministerstvo vnitra. „Obec prodala stavební pozemky za značně nestandardních podmínek,“ konstatoval pro Radiožurnál ředitel odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Miroslav Veselý. Uvedl, že situace vzbuzuje výrazné pochybnosti nad tím, zda byl postup transparentní, zda nedošlo ke zvýhodnění zastupitelů a jejich rodinných příslušníků.

Za problém Veselý považuje pravidlo, že uspěje ten, kdo přijde dřív. „Zastupitelé mívají nejsnazší přístup k informacím,“ poukázal s tím, že obec bude muset ministerstvu doložit a vysvětlit, proč nabízela pozemky pod cenou.

Související témata:

Výběr článků

Načítám