Hlavní obsah

Vietnamské sirotky v Chrastavě navštívil i strýček Ho Či Min. Událost připomíná pamětní deska

3:09
3:09

Poslechněte si tento článek

„Zřejmě svým e-mailem překvapím, ale žiji trvale s manželkou ve Vietnamu a setkáváme se zde s mnoha z těch, kteří jsou za svůj profesní i lidský rozměr nesmírně vděční České republice, která jim v době jejich mládí poskytla vzdělání. Dodnes na to vzpomínají, pamatují si, hovoří česky i po těch letech a pokaždé, když je potkáme, slyšíme, že nebýt České republiky, nebyli by dnes nic.“

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Vietnamská komunita pojala připomínku návštěvy Ho Či Mina v Chrastavě velmi slavnostně.

Článek

Těmito větami začínal dopis, který poslali manželé Honza - Truong Cong Nhan a Jana - Pham Kieu Giang v roce 2013 na radnici do Chrastavy. Malého města na severu Čech, kde v roce 1956 našlo útočiště sto dětských válečných sirotků, ale i dalších dětí z Vietnamu.

Staly se tehdy součástí celosvětových politických tahů, kdy po rozdělení Vietnamu v roce 1954 začaly tehdejší komunistické země podporovat vládu severní republiky. Součástí pomoci byl také vzdělávací program. Zhruba tisíc malých Vietnamců přijala na výchovu Čína a Sovětský svaz, tři stovky východní Německo a sto vietnamských dětí přijelo do Československa. V Chrastavě žily až do roku 1959 ve zdejším dětském domově, učily se česky, chodily do školy, poznávaly pro ně zcela ohromující zemi.

V červenci 1957 je dokonce navštívil tehdejší vietnamský prezident Ho Či Min, který si jednodenní návštěvu u dětí vyžádal v rámci svého třídenního pobytu v Československu. Děti byly z návštěvy strýčka Ho, jak mu samy říkaly, nadšené.

„Některé z dětí neměly rodiče, jiné byly naopak vybrány pro cestu do Československa. Byla to pro nás všechny čest,“ vzpomínal v roce 2007 Nguyen Tung, který se tehdy přijel do Chrastavy podívat na návštěvu.

Foto: archiv Města Chrastava

Část vietnamských dětí v Chrastavě na snímku z let 1956–1959

I on byl jedním z dětí, které sem v roce 1956 přijely, bylo mu tehdy dvanáct let. Vzpomínal, jak se pak musely děti po čtyřech letech vrátit do Vietnamu a zpátky do Československa jich pak už přijelo jen patnáct. Vybrané byly ty, které mluvily nejlépe česky a přijely za vzděláním do průmyslových škol. Jedním z oněch šťastných byl i Nguyen Tung.

Ve Vietnamu se chrastavské děti setkávají dodnes. A ani v Chrastavě nezapomněli. Na zdi místního infocentra visí od 19. května pamětní deska, která pobyt vietnamských sirotků připomíná.

Foto: archiv Města Chrastava

Vietnamské děti v chrastavském domově v letech 1956–1959

„Dnešní den je pro nás výjimečný, protože si připomínáme 135. výročí narození prezidenta Ho Či Mina, a zrovna dneska odhalíme pamětní desku připomínající jeho návštěvu v Chrastavě. Jsem velmi dojat, jak se město zachovalo k připomínce návštěvy pana prezidenta,“ uvedl při odhalení vietnamský velvyslanec Duong Hoai Nam.

Neskrýval radost z toho, že v Chrastavě mají schované i různé pamětní věci na pobyt dětí, jako indexy nebo pracovní sešity dětí.

„Většina dětí se vrátila do Vietnamu, ale někteří jsou v České republice dodnes,“ dodal velvyslanec.

Foto: archiv Města Chrastava

Tehdejší vietnamský prezident Ho Či Min při návštěvě Chrastavy 22. července 1957

Partnerství si městečko na Liberecku s Vietnamem udržuje po celé roky.

„Cením si hlavně toho, že Vietnam celá ta dlouhá léta nezapomněl na to, co kdysi udělala Chrastava. Pomoc z Vietnamu po povodních 2010, kdy to byla chvíle pro Chrastavu nejtěžší, na to se nedá zapomenout,“ doplnil starosta Michael Canov (SLK) a připomněl tak, že v době ničivých záplav darovali zástupci vietnamské komunity Chrastavským finance a poslali kamion instantních polévek.

Výběr článků

Načítám