Článek
Policie viní Šolce z ovlivňování projektu výstavby na Perštýně v Liberci nebo výstavbu na Nové Kunratické. Zabránit měl podle policie i výstavbě překladiště odpadů. Viněn je také z toho, že si měl vzít podezřelý úvěr a že si měl u společnosti Liberecký investiční fond (LIF) domluvit úplatek v hodnotě 200 tisíc korun. Tuto částku pak LIF poslal v roce 2022 na transparentní účet ANO jako podporu před volbami. Fond sponzorsky podporoval od roku 2016 tři politická uskupení, kromě ANO také Starosty pro Liberecký kraj (SLK) a ODS.
Ještě před hlasováním si Šolc vzal slovo a seznámil zastupitele se svými obviněními a ke každému z nich se vyjádřil.
„Devatenáct let pracuji pro toto město, ale garantuji vám, že jsem nikdy neudělal nic protistátního, že jsem nikdy neudělal nic protiměstského, a za tím si stojím,“ prohlásil Šolc.
Vystoupil i Tomáš Kučera ze společnosti LIF, s níž jsou některá obvinění spojována.
„Jménem společnosti LIF a rodiny Kučerů odmítáme obvinění vznesená v této kauze. Ničeho nekalého jsme se nedopustili ani ve vztahu k Šolcovi, ani jiným osobám,“ prohlásil před zastupiteli Kučera.
Připomněl, že LIF je v Liberci aktivní od svého založení v roce 1991 a aktivně se zapojuje do společenského i kulturního dění, včetně finanční podpory. Obvinění označil za podivná, stejně jako přístup orgánů činných v trestním řízení.
„Považujeme toto obvinění za vykonstruované,“ dodal Kučera.
Následující debata zastupitelů se pak stočila spíše do vzájemného obviňování z toho, kdo a jak kdy hlasoval anebo podpořil projekty obviněného náměstka. Zejména z opozičních řad zaznívalo vůči SLK, že jim vadí trestně stíhaný Šolc, ale nevadí jim nepravomocně odsouzený spolustraník a liberecký hejtman Martin Půta.
„Vzhledem k tomu, že všechny kroky Jiřího Šolce celou dobu jeho kolegové z ANO a Starostů podporovali, je dost pochybné, jak by mohli odvoláním pouze jeho osoby z Rady města důvěru lidí obnovit. Asi sotva mohou přesvědčivě tento krok zdůvodňovat jeho obviněním. Hnutí ANO už má přeci několik let obžalovaného stranického šéfa, Andreje Babiše. Starostům zde v Libereckém kraji vládne dokonce odsouzený hejtman Martin Půta,“ uvedla Zuzana Kocumová (Liberec otevřený lidem).
Zastupitelé také řešili, jak by se měla současná vládnoucí koalice na liberecké radnici zachovat do budoucna a zda by se neměla zamyslet nad rekonstrukcí.
Klub SLK také před hlasování navrhl o odvolání Šolce rozhodnout veřejně, avšak s tím většina zastupitelů nesouhlasila. O jeho odvolání tak rozhodli v tajné volbě.
Druhá větev kauzy
Obvinění Šolce souvisí s loňským zásahem policie na liberecké radnici. Policie ve dvou větvích korupční kauzy obvinila deset lidí, z toho osm více než před rokem. Šolce se týká druhá větev, v níž je z politiků obviněný i bývalý náměstek primátora Petr Židek (býv. ODS). V těchto případech mělo jít o zneužití pravomoci veřejného činitele a obvinění se mají týkat i veřejných zakázek.
První větev kauzy se týká korupce při zadávání veřejných zakázek na opravy silnic a mezi obviněnými jsou zástupci firem i úředníci.