Hlavní obsah

Ikonický vysílač na Ještědu mění majitele

3:10
3:10

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Liberecký kraj a České Radiokomunikace se domluvily na prodeji budovy vysílače a hotelu na Ještědu. Ikonickou stavbu nad Libercem z roku 1973 by měl Liberecký kraj koupit za částku okolo 181 milionů korun. V pondělí to potvrdil hejtman Martin Půta (SLK). Jednání o prodeji probíhala více než rok.

Foto: Novinky

Ještěd

Článek

Posun v jednání o prodeji Ještědu nastal v pondělí ráno. Radní Libereckého kraje se kvůli Ještědu sešli na mimořádném jednání a schválili podmínky a parametry dohody o odkoupení Ještědu.

Nákup národní kulturní památky musí stvrdit na konci srpna ještě krajští zastupitelé. „Když jsem se díval do volebních programů stran a hnutí v zastupitelstvu, tak očekávám, že ke schválení dojde výraznou většinou,“ uvedl hejtman Půta s tím, že kraj je připravený zaplatit domluvenou částku do konce letošního roku.

Ke změně majitele národní kulturní památky by podle kraje mělo dojít prostřednictvím dvou samostatných smluv, jedna se bude týkat samotné budovy hotelu a vysílače, druhá zahrne movité vybavení. Kupní cenu upřesní znalecký posudek, který zahrne i věcná břemena (Radiokomunikace budou mít přístup k vysílacím technologiím) a měl by zohlednit i skryté vady. Podle odhadu kraje by se ale kupní cena měla pohybovat okolo 181 milionů korun.

Foto: Krajský úřad LK

Vizualizace podoby budovy horského hotelu a vysílače na Ještědu a jeho bezprostředního okolí po plánované rekonstrukci.

České Radiokomunikace se rozhodly budovu vysílače a hotelu prodat, protože už vysílač nepotřebují tolik jako v minulosti. „Měli jsme i několik privátních zájemců, ale pro nás je klíčové, aby byl objekt v rukách někoho, kdo se o něj bude zodpovědně starat. Je to symbol Libereckého kraje i České republiky, měl by zůstat přístupný veřejnosti. Kraj je pro nás garancí, že objekt bude fungovat dál, jak má,“ řekl po pondělním jednání libereckých krajských radních Miloš Mastník, generální ředitel Českých Radiokomunikací.

Radiokomunikace už vloni nabídly Ještěd státu, potažmo ministerstvu kultury, to ale o něj neprojevilo zájem. Ředitel Mastník také uvedl, že Radiokomunikace chtějí prostředky získané prodejem investovat do svých rozeběhnutých projektů, například do stavby největšího datového centra v tuzemsku.

Budova vysílače a hotelu na Ještědu není v optimálním technickém stavu a již řadu let se mluví o její celkové rekonstrukci. Je to také jeden z důvodů, proč o získání budovy kraj usiloval. Bude moci řídit rekonstrukci památky, kontrolovat její provoz a chce také usilovat a zapsání Ještědu na seznam světového dědictví UNESCO. Náklady na rekonstrukci byly zhruba před 5 lety odhadnuty na 400 milionů korun.

Foto: Krajský úřad LK

V rámci celkové rekonstrukce by měla na Ještědu vyrůst i nová vyhlídková plošina.

Horský hotel a vysílač Ještěd slouží od roku 1973 a patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Architekt Karel Hubáček za projekt získal - už v roce 1969, tedy ještě před otevřením - prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Lidé také budovu zvolili českou stavbou 20. století. Budova je od roku 2006 národní kulturní památkou.

Českým Radiokomunikacím patří Ještěd od roku 2000, získaly ho za 85 milionů korun a další desítky milionů investovaly od té doby do oprav. Záměr koupit Ještěd schválili krajští zastupitelé poprvé už v srpnu 2008, kdy v čele kraje stála koalice vedená ODS. Když se do čela kraje dostala ČSSD, z koupě sešlo.

Výběr článků

Načítám