Článek
Zlegalizováno má být předběžně 31 trampských nocovišť. Těch bylo v lokalitě celkem 138, část už byla odstraněna nebo je likvidace čeká. Dohodla se na tom odborná skupina zřízená pro zlegalizování trampských tábořišť na Kokořínsku.
Tu před půl rokem zřídil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a pozval do ní nejen zástupce ochránců přírody a krajiny, ale i obcí a měst, archeology, vlastníky lesů i trampy samotné.
„Byl vypracován jasný výstup a jasný postup, jak dál bude s trampským fenoménem nakládáno, tak aby to bylo v souladu s českou legislativou a bylo to usměrňováno a využíváno k dobru,“ uvedl ministr.
Zdůraznil, že se nejedná o hotovou věc, ovšem podobně by se mělo podle něj v budoucnu postupovat i v jiných oblastech České republiky.
Při úvahách o budoucnosti trampských tábořišť na Kokořínsku byl zhodnocen jejich dosavadní stav i dopady současných aktivit tábořících lidí. A stanovila se kritéria, na jejichž základě se rozhodlo, která nocoviště jsou přijatelná a která nikoli.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (uprostřed) dnes v Dubé při představení pravidel trampování.
Zatímco místa k přespání pod skalním převisem bez ohniště nevadí, pravým opakem jsou nocoviště, která měla charakter nepovolených staveb, klasických srubů či rekreačních chat.
Z hlediska ochrany přírody se zohledňoval vliv konkrétního nocoviště na okolí a přihlíželo se i k umístění, jestli je v přímo v CHKO, v chráněném území či v jaké leží zóně ochrany.
Vyjadřovali se i vlastníci lesů, jimž nejvíc vadí ohniště anebo využívání dřeva ke stavbám srubů či budování okolního mobiliáře. Památkáři zase u každého konkrétního nocoviště posuzovali, zda neleží na archeologicky významné lokalitě a jestli nějakým způsobem narušuje nebo může narušovat konkrétní stanoviště.

Převis na Kokořínsku už bez tábořiště
V posledních letech již bylo 39 nocovišť zbouráno a bude se pokračovat.
„Čtyři nocoviště, která nejvíce vadí přírodě, vlastníkům i archeologům, budou prioritně odstraněna v následujících měsících. Skupina 64 nocovišť, která je nepřijatelná jen pro některé aktéry, bude postupně následně likvidována především v jejich režii. U dalších 28 nocovišť budou stanoveny podmínky, kdy je možné je zachovat,“ vyjmenoval vedoucí odborné skupiny Jiří Hušek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Tři nocoviště ve správě AOPK zůstanou.
Prkna a montážní pěna
„S některými, co se bourají, plně souhlasíme. Protože pokud si lidi postavili srub v lese tak, že poskládali nějaká prkna, přidali to ke skále a montážní pěnou jako v paneláku to vyplnili, tak i pro mě jako člověka, co má rád přírodu, to byl hnus na pohled. Tím pádem souhlasíme s tím, že AOPK takové kempy zrušila,“ uvedl Libor Hartych, zástupce trampů ze spolku Táborový kruh.
„Rozdělávání ohně v lese je pro trampy hrozně důležité, ale zároveň to zase chceme dělat na historicky ověřených místech, kde zatím nikdy k požáru nedošlo. A pokud nám to zákon umožní, tak to tedy dělat legálně. Víme, že všechno tohle je jeden kompromis, a snažíme se všichni tak nějak táhnout za jeden provaz, abychom si vzájemně nedělali zlou krev,“ dodal Hartych.
Podle něj je 31 míst zatím dostatečný počet, avšak věří, že se podaří zachránit i další.