Hlavní obsah

Lesníci z Hradce Králové nasadili do boje se sinicemi opět candáty

2:39
2:39

Poslechněte si tento článek

Hradec Králové

Na pět set kusů candáta obecného vysadili pracovníci Městských lesů Hradec Králové do vod Stříbrného rybníku v městské části Malšova Lhota. Asi dvouleté rybky o velikosti dvacet až třicet centimetrů tak rozšířili zdejší candátí populaci, která má pomoci zlepšit kvalitu zdejší vody a prodloužit koupací sezonu. Rybník je totiž centrem rekreační zóny, kterou ke koupání využívají návštěvníci zdejšího autokempu i mnozí obyvatelé Hradce Králové.

Candáti mají přispět ke snížení sinic v rybníce.Video: Ludmila Žlábková, Novinky

Článek

Stříbrňák, jak toto místo Hradečané běžně nazývají, je nebeským rybníkem. Není napájen vodním tokem, pouze vodou z dešťů. Už roky se potýká s hojným výskytem sinic a žádný z dosud učiněných kroků nevedl ke zlepšení situace. Až vloni byli poprvé do nádrže vypuštěni mladí candáti a ti pomohli prodloužit sezonu asi o dva týdny.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Na Stříbrném rybníku bylo vysazeno na 500 malých candátů.

Výskyt sinic přímo souvisí s množstvím ryb, které v rybníce žijí. Jak připomněl Milan Zerzán, ředitel Městských lesů, které o rybník i zdejší areál včetně autokempu pečují, rybník byl ve své historii maximálně jednou vypuštěn.

„Nasazení candátů je opatření, které není tak nákladné a lze ho rychle realizovat. Letos jsme za jejich vysazení zaplatili asi 50 tisíc korun. Candáti jsou predátoři, kteří se živí mladými, takzvanými bílými rybami, například cejny nebo ploticemi. Ty požírají zooplankton, který se živí sinicemi. Takže když není zooplankton, množí se sinice geometrickou řadou,“ vysvětlil ředitel Zerzán s tím, že přemnožená bílá ryba také víří bahno, z něhož se vyplavuje fosfor a další pro sinice vhodné živiny. Tím, že candáti přeruší potravní řetězec, se zhorší podmínky pro ničím nekorigované rozmnožování sinic.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Candát obecný

Šest metrů písku

Kromě nasazení candátů připravují Městské lesy i další opatření ke zlepšení čistoty vody. „Postupujeme ale od těch finančně nejméně náročných a zkoušíme, jak budou fungovat. Stále jsme nezavrhli ani variantu odbahnění rybníka. Jde ale o investici v řádu jednotek až desítek milionů korun. Zda k němu přistoupíme, budeme vědět nejdříve za dva až tři roky,“ řekl Milan Zerzán a upozornil, že možná důležitější než odbahnění by bylo prohloubení dna a zvýšení kapacity nádrže. Dno totiž tvoří až šestimetrová vrstva písku. Prodej tohoto písku by navíc mohl financovat vlastní odbahnění.

Propojení s Orlicí

Řešit chtějí lesníci i obnovu vody v rybníku, neboť ta je nepravidelná a hladina v létě kolísá až o jeden metr. V minulosti zvažovaná řešení, jako čerpání vody novým vrtem nebo napouštění z kohoutku městskou vodou, by byla neúměrně drahá. „Poslední možností je přivedení vody do rybníka potrubím z nedaleké řeky Orlice. Ale je také otázkou, jaká je v řece v létě kvalita vody,“ dodal ředitel Zerzán. Tento záměr by přišel asi na pět milionů korun.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Stříbrný rybník v Hradci Králové

Související témata:

Výběr článků

Načítám