Hlavní obsah

Myslivci vadí odpadky kolem Velkého Dářka, spustil kampaň proti toaletnímu papíru

3:10
3:10

Poslechněte si tento článek

Radostín

Zvířata do lesa toaletní papír nenosí! Když ho použijete vy, zahrabte ho, ať příroda zůstane krásná. Cedule s těmito nápisy se nedávno objevily v okolí oblíbeného rybníka Velké Dářko na Žďársku. Jde o soukromou aktivitu Petra Sedláka z nedalekého Radostína, jemuž došla trpělivost s lidmi, kteří zanechávají nepořádek v okolních lesích.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

V okolí Velkého Dářka se objevily cedule vybízející návštěvníky k většímu pořádku.

Článek

Pomocí vkusných cedulí, na nichž je vyobrazený i dudek a liška a jejichž výrobu podpořila finančně obec, a také se svolením vlastníka pozemků se snaží návštěvníky lesa v CHKO Žďárské vrchy upozornit, že takhle by to dál nešlo.

Několik cedulí už Petr Sedlák rozmístil, další má připravené. Letos na jaře se podle něj různých místech v okolí známých rašelinišť objevilo víc odpadků než v minulosti.

„Na mnoha místech se válí ubrousky, zřejmě po ženách, které si odskočí a pak použitý ubrousek zahodí. Přitom jej stačí zahrabat do hlíny nebo pod kůru, ono se to pak rychleji rozloží a les to nehyzdí,“ míní Petr Sedlák.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Nepořádek bývá podle Petra Sedláka například v okolí naučné stezky vedoucí kolem rašelinišť.

Při výletech s rodinou a hlavně jako myslivec tráví v přírodě spoustu času. „Jen cestou z kraje lesa ke krmelci jsem napočítal i padesát ubrousků. Třeba i uprostřed cesty. Vadí mi koukat se na takové věci,“ dodává s tím, že nechce, aby se takové chování stalo normou.

„Při akci Čistá Vysočina narážíme na jaře i na jiný odpad, ale ubrousky či toaletní papír jasně vedou,“ přidává svůj postřeh.

Rozmístění cedulí je jeho iniciativou, kterou ale vlastník pozemků uvítal a schválil. „Dlouhodobě vnímám, že situace se stále opakuje a z naší strany je vyvíjen všeobecný tlak na veřejnost ohledně odpadků ponechaných v lese,“ řekl Novinkám Jan Sovák, lesní rada společnosti Kinský Žďár, která obhospodařuje kolem 5700 hektarů lesa.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Jedna z cedulí je umístěna na naučné stezce Dářská rašeliniště.

Místa s odpadky jsou podle něj stále stejná. Jsou buď zatížená turistikou a cykloturistikou, jako je například Velké Dářko, ale jde také o lokality, kde silnice a jiné veřejné komunikace protínají lesy, jako je třeba takzvaný Triangl mezi obcemi Kocanda a Cikháj, nebo lesní sklady před Radostínem či Račínem.

„Na takto negativně využívané části lesních porostů a skladů jsme nuceni umístit cedule a v některých případech i fotopasti. Stále ale doufáme, že v dlouhodobém horizontu bude mít naše snaha o komunikaci s veřejností včetně dětí při různých akcích pozitivní dopad na tuto záležitost,“ zmiňuje Jan Sovák, že se firma zapojuje do lesní pedagogiky nebo Dne otevřených lesů.

Ochranáři zahájili obnovu rašelinišť

První cedule se kolem Dářka objevily krátce předtím, než se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) pustila do dlouho plánované obnovy tamních chráněných mokřadů.

Rozsáhlá revitalizace evropsky významné lokality Dářská rašeliniště, tvořené dvěma národními přírodními rezervacemi – Dářko a Radostínské rašiliniště - má obnovit přirozený vodní režim a zlepšit stav rašelinného ekosystému.

Práce ovlivní i turistický ruch, po prázdninách ochranáři částečně omezí přístup na naučnou stezku Dářská rašeliniště. „Omlouváme se návštěvníkům i místním lidem za případné komplikace a děkujeme za to, že omezení, která přispějí k obnově zdejší přírody, budou respektovat,“ říká Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště AOPK.

Související články

Výběr článků

Načítám