Hlavní obsah

Nová pracovní skupina navrhne opatření, která mají zabránit úhynu ryb na řece Dyji

2:44
2:44

Poslechněte si tento článek

Břeclav

Pracovní skupina se třemi expertními panely by měla předejít podobným katastrofám jako té na řece Dyji koncem června, při níž uhynuly v důsledku veder tuny ryb. Dohodli se na tom na jednání v Břeclavi ministři zemědělství a životního prostředí, zástupci Povodí Moravy, České inspekce životního prostředí, kraje, zemědělci, starostové, rybáři.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Tuny ryb uhynuly v řece Dyji pod nádrží Nové Mlýny.

Článek

„Smyslem toho jednání bylo nejen popsat časovou osu událostí ze sklonku června, ale také podívat se do budoucna, jak můžeme eliminovat možná rizika opakování podobných událostí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Foto: Hana Černohorská

Ministři zemědělství a životního prostředí, zástupci Povodí Moravy, České inspekce životního prostředí, kraje, zemědělci, starostové a rybáři jednali ve středu v Břeclavi.

První panel se zaměří na opatření v řece, druhý na vyčištění odpadních vod od fosforu a třetí na revitalizační projekty pod i nad vodní nádrží Nové Mlýny. Účastníci jednání se ve středu dohodli také na tom, že náklady spojené s likvidací uhynulých ryb zaplatí Jihomoravský kraj a ministerstvo zemědělství pomůže znovu zarybnit rybářský revír v postižené oblasti. „Máme na to v rámci speciálního dotačního programu 750 tisíc korun,“ potvrdil Výborný.

Pracovní skupina, která vznikne, bude složená z expertů Mendelovy univerzity v Brně, odborníků Povodí Moravy, Agentury ochrany přírody a krajiny a České inspekce životního prostředí a dalších. „Ještě jednou posoudí události a data, která máme, a navrhnou opatření ve třech kategoriích. Krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá,“ řekl ministr zemědělství. „Ta krátkodobá, která je možné realizovat ihned, se už stala, například instalace modernějších oxymetrů tak, abychom měli řeku a vodu pod kontrolou.“ Střednědobá a dlouhodobá si podle něj vyžádají velké investiční náklady.

„Ministerstvo životního prostředí nabízí své experty, budeme zapojeni do jednotlivých panelů. Bereme si za své hlavně revitalizace a denaturace,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Foto: Lenka Horáková

Uhynulé ryby na hladině řeky Dyje

Koncem června uhynuly v řece Dyji na Břeclavsku tuny ryb. Příčinou katastrofy bylo sucho, vedro a málo kyslíku ve vodě. Masivním úhynem se zabývají i kriminalisté, kteří zjišťují, zda za událost někdo nese zodpovědnost. Mimo jiné prověřují údaje z oxymetrů na měření kyslíku i informace o průběžném stavu a kvalitě vody.

Podle známého rybáře Jakuba Vágnera, který se středečního jednání účastnil, selhal i lidský faktor. „Byla to souhra mnoha okolností, ale i selhání lidského faktoru, to si musíme upřímně říct,“ řekl po jednání, jehož závěry následně jen suše okomentoval. „Uvidíme. Přijel jsem, abych si poslechl názory přítomných odborníků. Nemám rád takové ty hospodské řeči, když někdo mluví o něčem, o čem nic neví,“ řekl Vágner.

„Pro mě je život řeky důležitý, a je jedno, jestli je to Dyje, Morava nebo Berounka. Ty řeky nám po tisíciletí dávají živobytí, a pokud se o ně nebudeme dobře starat, špatně dopadneme i my. Proto se budeme muset naučit vnímat řeku jako absolutní prioritu, ne jako výdělek z elektráren,“ uzavřel Vágner.

Související témata:

Výběr článků

Načítám