Článek
Od pondělí si návštěvníci mohou prohlédnout Coru v expozici Beringie, která dříve sloužila chovu medvědů kamčatských. Výběh pro ni zoo upravila, zvýšila jeho zabezpečení a dodala ledovací přístroje, které budou šelmě v horkých dnech poskytovat led na ochlazení.
Nejdřív se medvědice seznámila s vnitřním zázemím, teď začíná prozkoumávat i venkovní plochu. Užívá si hlavně bazén, jenž podle zaměstnanců vždycky milovala. Do výběhu jí dodávají i nové podněty, pachové stopy či hračky, třeba balón.
V Beringii má k příchozím lidem mnohem blíž než na předchozím místě. „Poprvé se seznamuje s úhlem pohledu na návštěvníky, který ještě nezažila, a to je pohled z očí do očí. Poskytuje jí to zjevně nové podněty a věřím, že i pro návštěvníky to bude mimořádně atraktivní,“ doufá ředitelka zahrady Radana Dungelová.

Medvědice Cora je zpět.
Naznačují to i čísla, návrat Cory před publikum už od prvních dní zvedá počty návštěvnosti. Roli jistě hraje i začátek letních prázdnin.
Brzy navíc budou mít Brňané další důvod k návštěvě zoo. Coře přibudou dvě medvědí společnice. „Jde o mladé sestry z německé zoo v Bremerhavenu, měly by přijet v předposledním červencovém týdnu,“ informuje ředitelka.
Anně a Else, jež jsou pojmenované podle postav z pohádky Ledové království, je šest let. „Projdou aklimatizací na prostředí, nejdřív v té vnitřní ubikaci, pak je pustíme ven a ten zlatý hřeb bude, až pustíme ven všechny tři medvědice. Pak budeme pozorovat, jak na sebe reagují v odděleném prostoru, potřebují se načichat, jsou to přece jen zvířata, která se navzájem neznají, a když to podmínky dovolí, tak celý výběh propojíme a medvědice budou spolu,“ popisuje Dungelová, co je čeká.
Je možné, že v adaptačních obdobích bude na krátkou dobu průchod expozicí pro návštěvníky uzavřený, zoo doporučuje sledovat aktuální informace na jejích sociálních sítích či webu.

Ráda dělá přemety do vody.
Tolika let by se v přírodě nedožila
Oblíbené medvědici Coře je letos už úctyhodných 27 let. „Je to jeden z nejstarších medvědů v lidské péči, medvědi se v přírodě dožívají kolem dvaceti roků,“ vysvětluje Dungelová.
V Brně žije Cora od svých dvou let a stala se tu matkou celkem pěti medvíďat - dvojčat Billyho a Toma, dále Komety a Nanuka a na závěr medvědice Norie.
„Je to už opravdu stará babička, ale je stále ve skvělé fyzické i mentální kondici. Pořád ráda objevuje, je zvědavá a ráda si hraje,“ popisuje ředitelka. První kroky bíle zabarvené šelmy v novém prostředí však byly podle ní váhavé.
„Přece jen se po dvaceti letech, které strávila v poměrně úzkém a trochu nešťastně vybudovaném výběhu celém z betonu, poprvé ocitla tam, kde má dostatečně velkorysé prostory s řadou výhod i pro její velký pohybový aparát - měkký došlap, trávu, hlínu, střídání pokryvů plochy,“ vysvětluje ředitelka.
Předchozí výběh nejen že už nesplňoval standardy moderního chovu, ale svah nad návštěvnickou vyhlídkou se navíc začal sesouvat a nestabilní místo nebylo pro příchozí bezpečné. Dva roky se tak na zdejšího medvědího miláčka mohli návštěvníci dívat jen skrze webovou kameru.

Cora s mláďaty na archivním snímku.
Původní výběh ale nezůstane prázdný, zoo ho opraví a značně rozšíří a od konce roku ho budou nejspíš obývat dva samci medvědů ledních. V jeho zázemí navíc dožívá stará medvědice hnědá zvaná Kamčatka, návštěvníci už ji však vidět nemohou.
„Druhým rokem nevychází, protože má pohybové problémy, snažíme se jí zpříjemnit závěr života a hlídáme, aby netrpěla bolestmi,“ dodává ředitelka.
Druhou zdejší medvědici hnědou, Irinu, přesunuli do zoo v Děčíně a chov hnědých medvědů tím v Brně ukončili. Dál se už budou soustředit na lední medvědy, v jejichž odchovu byli v minulosti mimořádně úspěšní. S novými samicemi a samci doufají v úspěšný odchov dalších mláďat.
Brněnská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1953, rozkládá se na Mniší hoře v blízkosti Brněnské přehrady na ploše 65 hektarů. Chová kolem 2500 zvířat, které patří do 400 různých druhů. Loni zahrada zaznamenala přes 293 tisíc návštěvníků.