Článek
Ředitel této nadace Ivan Blasi zaslal pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) i radním kritický dopis a trefuje se v něm do dříve oceňovaného projektu, který se v roce 2022 dostal do užšího výběru jejich evropské architektonické soutěže.
Blasi v dopise zmiňuje poškozené ocelové dveře, poškrábané skleněné panely, zatékající sklepy, vizuální nepořádek a celkový nedostatek péče o veřejný prostor. Zástupci nadace, kteří letos navštívili pražské Centrum architektury a městského plánování kvůli výstavě k Ceně Miese van der Rohe 2024, byli stavem náplavek údajně zaskočeni. Novinky se proto vypravily na nejrušnější náplavku uplynulou sobotu, kdy je tam nejživěji.
Před desátou hodinou dopoledne je v části náplavky vedoucí od železničního mostu pod Vyšehradem až k Palackého náměstí už dávno rušno. Jako každou sobotu. Lidé si sem chodí nejenom nakoupit ke stánkům produkty od zeleniny, masa a vajec po různé druhy pochutin, ale také kvůli setkávání se, popovídání a společnému ochutnávání – od moštů, kávy a vín přes různé polévky a sladkosti po oblíbené topinky a plody moře. Pravidelně tu bývají vidět spousty turistů asijské národnosti.
„Jezdím si sem pro zeleninu a bylinky. Kamarád tady má stánek, tak vím, odkud to pochází, a to mi vyhovuje,“ říká Jaroslava Kadlecová, která si přes léto s oblibou kupuje velké svazky máty do domácí limonády. „Pravidelnou zastávku dělám i pro jablečný mošt, který u jiného stánku čerstvě lisují,“ zmiňuje. Při dopolední návštěvě náplavky je tu pocitově čisto a uklizeno, podobné je to i v další části náplavky od Palackého náměstí dál po proudu až k Mánesu. Jen jeden z odpadkových košů přetéká nepořádkem, zřejmě ještě z noci, a prostory kolem kontejnerů působí špinavě.

Jedna z kobek patřících na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2 zábavě během pozdní sobotní noci
Před jedenáctou hodinou dopoledne ožívají oceňované kobky. Slouží jako podniky, před kterými vyrůstají řady stolků a židlí k venkovnímu posezení s výhledem na panorama Pražského hradu. V této části náplavky jsou vidět na zemi nedopalky od cigaret, člověk si ale všimne jejich nekončícího množství až ve chvíli, kdy se na ně zaměří. Za jedinou výraznou ostudu mohou být považovány dřevěné lavičky, které působí vyžile, místy se dřevo začíná drolit a z jedné nebezpečně trčí hřeby po chybějícím prknu.
Právě do této části náplavky se přesouvá hlavní nápor nočního života, i když na zemi posedávají lidé za tmy už od železničního mostu – páry, kamarádky i větší skupinky slavící narozeniny nebo rozlučku se svobodou. „Co se stane v Praze, jako by se nestalo,“ křičí rozjařená budoucí nevěsta v krátkých bílých šatech, která utíká svému dámskému doprovodu a dává polibky nebránícím se mužům. Překvapivé je, jak velké přítmí až tma je na celé náplavce. Lampy totiž svítí jenom nahoře, na Rašínově nábřeží.
Ani v noci, přes mírnou opilost mnoha návštěvníků, nikdo nedělá viditelný nepořádek. Kelímky míří do košů, marná je ale snaha mnohých lidí o třídění odpadu. Dvě řady barevných kontejnerů jsou pod zámkem a plastové pozůstatky se vrší na tom žlutém jako tip, co by se dalo zlepšit.
Noční osvětlení také třpytivě odhaluje, kolik drobných střepů je na náplavce ve škvírách mezi kočičími hlavami. V půl jedenácté pomalu projíždí náplavkou policejní kodiaq. Je klid. Lidé popíjejí, baví se, na dvou místech se hraje na kytary. Laické hodnocení: průšvih to není, ale leccos se dá snadno vylepšit.
Pražský radní Adam Zábranský (Piráti) v návaznosti na kritický dopis uvedl, že míru údržby náplavek prověří. „Nechám si vytáhnout, jak se v posledních letech měnila výše nákladů na údržbu náplavek a jestli je opravdu pravda, že se ta míra údržby snižuje. Pokud se ukáže, že to tak je, zkusím prosadit navýšení nákladů na původní úroveň. Bylo by nicméně hezké, kdyby s takovými dopisy chodily i fotografie, aby bylo zjevné, co se podle nich změnilo a co jim vadí,“ uvedl.
Na zanedbanou údržbu upozornil v červnu zastupitele rovněž jeden z autorů projektu, architekt Petr Janda. Příkladem jsou podle něho neutěsněné prostupy do kobek, o nichž správcovská firma ví od roku 2022, ale problém dosud nevyřešila. „Loni při zvýšené hladině Vltavy kobky sice chránily protipovodňové zábrany, ale nateklo do nich spodem,“ uvedl architekt pro ČTK. Radní zároveň v polovině června odhlasovali, že zbylé práce se neuskuteční podle původního architektonického návrhu, což zdůvodnili růstem cen.
Co se týká samotného dokončení revitalizace pražských náplavek, tak tyto práce se podle radního Zábranského uskuteční v ekonomicky udržitelnější variantě. „Rekonstrukce, které započaly v roce 2018 a mezi něž patřila například proměna kobek v nábřežní zdi podél Vltavy v kavárny a galerie, se prodražila z plánovaných 309,2 milionu korun na 470,3 milionu korun. Opravdu tam není nutné mít městský mobiliář ze zlata, ale takový, který bude opravdu funkčně sloužit návštěvníkům a bude i hezky fungovat ve veřejném prostoru,“ dodal.