Článek
Snahou výzvy je omezit neustále se točící hosty v bytech, které sousedí s byty trvale žijících obyvatel. Ti si stěžují na hluk, kupící se odpadky a naprosto rozdílný životní rytmus a styl turistů a místních.
„Dopady tohoto způsobu ubytování jsou devastující a tvrdě se podepisují do života obyvatel,“ uvedl Martin Sedeke (Spolu pro Prahu). Návrh na regulaci postupuje Sněmovnou, ale zdaleka nemá podporu. „Spousta lidí má v Praze svoje kšefty a podle toho pak hlasují,“ podotkl jeho kolega Jan Wolf. Podle něj se počet lůžek ke krátkodobému bydlení v Praze odhaduje na 80 tisíc.
Zajištění klidu pro místní
Podle starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské (TOP 09) je žádoucí, aby si města a městské části mohly určovat pravidla. „Je podstatné, aby samosprávy a také stavební úřady mohly nahlížet do registru ubytovatelů. Jinak nemáme šanci zajistit úklid, infrastrukturu nebo bezpečnost,“ mínila Radoměřská.
V tomto duchu se nese i výzva, kterou pražští zastupitelé 53 hlasy schválili. Vyzvali poslance ke schválení zákona o cestovním ruchu, v němž by ubytovatelé měli povinnost se registrovat a současně doložit kolaudační rozhodnutí k poskytování ubytovacích služeb v daném bytě. Zároveň požadují, aby zákon obcím a stavebním úřadům umožnil přístup do registru.

Většina turistů přináší Praze příjmy, ale část jich zůstává díky neregistrovanému ubytování v šedé zóně.
Přebujelý turismus dokládal zastupitel Jiří Pospíšil (Spolu pro Prahu), podle něhož je tady zhruba o milion více turistů, než je únosné. „Vloni bylo v Praze přes osm milionů turistů zaregistrovaných v hotelech a penzionech a platících daně. Jedině, když se dá městu šance tento fenomén regulovat, podaří se zastavit vylidňování centra,“ dokládal Pospíšil.
Podle něj se nejedná o omezování podnikání, ale naopak o podporu místních podnikatelů, kteří dodržují pravidla a neregistrovaní ubytovatelé jsou pro ně nekalou konkurencí.
Zákonem by se měla příští týden zabývat Poslanecká sněmovna.