Článek
Textil tvoří v pražských popelnicích přibližně dvě procenta odpadu. Jde o tisíce tun oděvů, které mohou posloužit dalším lidem.
„Na portálu oblecprahu.cz chceme lidem ukázat, že třídění oblečení není jen o ekologii, ale i o pomoci druhým a chytrém nakládání se zdroji,“ vysvětlila ředitelka Oděvní banky Dana Pavlousková. Portál nabízí nejen přehled sběrných míst, ale i praktické rady, jak dát oblečení druhou šanci.
„Na webu najdete základní rady a tipy, jak správně vyřídit a recyklovat oblečení. Největší přidaná hodnota je, že se přes jednoduchý formulář proklikáte na interaktivní mapu, kde podle vašich preferencí zjistíte, jaké máte možnosti - charitativní second handy, neziskové organizace, sběrné kontejnery, recyklační a upcyclingové firmy,“ řekla ČTK Pavlousková. Upcyklace znamená přeměnu starých a nepotřebných produktů na produkty s vyšší užitnou hodnotou.
„Projekt Obleč Prahu ukazuje, že staré věci nemusí končit v popelnici nebo na skládce, ale tak jako 68 procent pražské populace je můžeme odložit do sběrných kontejnerů na textil, díky čemuž vyřazené kousky dostanou druhý život a poslouží někomu dalšímu,“ dodal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle něj je také důležité přemýšlet nad způsobem pořizování nového oblečení. „Můžeme ho získat nejen nákupem v obchodech, ale například swapem či pořízením v second handech. Tento přístup zohledňuje již více než polovina Pražanů,“ upozornil s tím, že cílem resortu je snížit celkové množství textilního odpadu a zvýšit míru recyklace.
Součástí zahájení projektu bylo představení výsledků průzkumu agentury STEM, který mapoval, jak Pražané nakládají se svým šatníkem.
Kontejnery využívá 68 procent Pražanů
Data například ukázala, že téměř 60 procent lidí utratilo od začátku roku méně než dva tisíce korun za nové oblečení, což naznačuje rostoucí trend uvědomělého nakupování. Více než 40 procent respondentů odpovědělo, že nikdy nenakoupilo v second handu, ačkoliv právě tato volba je jedním z klíčových prvků cirkulární ekonomiky.
Z průzkumu pak také vyplynulo, že každý druhý Pražan třídí oblečení jen jednou ročně nebo méně často, což ukazuje na velký potenciál ke zlepšení.
Bez zajímavosti není také skutečnost, že 68 procent lidí využívá kontejnery na textil, 17 procent vědomě daruje oblečení charitativním organizacím nebo že až 14 procent obyvatel metropole stále vyhazuje ošacení do směsného odpadu.
Nejčastěji s odůvodněním, že je už nenositelné. Více než třetina respondentů pak přiznala, že nemá přehled, kam konkrétně oblečení z kontejnerů putuje, a 25 procent Pražanů by více třídilo, kdyby mohli darovat oblečení přímo konkrétním lidem v nouzi.