Hlavní obsah

Zemědělské sucho se vrátilo

19. 4. 2022, 14:51

Minulý týden s minimem srážek opět zintenzivnilo zemědělské sucho v Česku. Jelikož rostliny už zahájily svůj růst a průměrné teploty stoupají, ubývá nyní vody v krajině rychleji.

Foto: Intersucho

Sucho ve srovnání s dlouhodobým stavem, tmavší barva značí deficit vláhy (k 17. 4.).

Článek

S výjimkou Šumavy panuje sucho zejména v jižních Čechách, středním Polabí, na Hané a v Poohří, vyplývá z pondělní mapy zveřejněné na webu Intersucho. V dalších deseti dnech by se rozšíření a intenzita sucha příliš měnit neměly. Předpovědní modely sice předpokládají srážky, ale deště nemá být zdaleka tolik, aby současné sucho ustoupilo.

Třemi nejhoršími stupni sucha je nyní zasažena čtvrtina republiky. Naopak obvyklé či vyšší množství vody v půdě do jednoho metru, než je v tomto období běžné, je nyní ve většině horských oblastí, v západních Čechách a také v jižní polovině jižní Moravy, která bývá v tomto období obvykle poměrně suchá.

Míru sucha vědci určují jako poměr aktuální vláhové situace a průměrné situace za roky 1961 až 2010.

Výraznější oteplení slibuje až květen

Počasí

Zemědělci už také v mnoha okresech očekávají negativní dopady na úrodu. Výjimečně už dokonce mezi 30 a 40 procenty, a to na Kroměřížsku, Mostecku a v okrese Plzeň-jih. Nemusí však jít o dopady v celém okrese, ale pouze na některých katastrech, z nichž zemědělec reportuje. Ztrátu výnosů mezi deseti a 30 procenty očekává řada sedláků především v českých okresech, na Moravě pouze na Třebíčsku a Břeclavsku, jinak jsou zatím moravští sedláci mírnější v odhadech ztrát.

Zemědělce netrápí jen sucho, ale také ranní či noční mrazy, které se v posledních třech týdnech vyskytují. Přílišné střídání studených a teplých dnů rostlinám obecně neprospívá. Mrazy neškodily jen ovocným stromům, ale vadí i řepce, máku či cukrovce.

Reklama

Výběr článků