Hlavní obsah

Zeman pozval Putina do Česka

18. 11. 2014, 10:31 – Praha • Aktualizováno 18. 11. 2014, 14:20
Právo, ČTK, nek

Prezident Miloš Zeman pozval na leden do České republiky představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války, mezi nimi i ruského prezidenta Vladimira Putina. Uvedl to v úterý Český rozhlas a potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zeman pozval ruského prezidenta Putina do ČeskaVideo: Novinky

 
Článek

Důvodem je podle ČRo 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, které připadá na 27. leden. Židovská obec vzápětí uvedla, že na výročí Osvětimi jsou do Prahy pozvány hlavy asi deseti zemí včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Zda se prezidenti USA, Ruska, Velké Británie a Francie akce zúčastní, nemá Hrad podle Ovčáčka zatím potvrzeno. Kreml podle Českého rozhlasu potvrdil, že pozvánku dostal, zabývat se jí bude později.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ben Simhon Hugo z tiskového oddělení francouzské ambasády v Praze Právu potvrdil, že Francie pozvání od Zemana obdržela. Zároveň dodal, že „francouzské velvyslanectví neví, zda se Francie na této akce zúčastní“.

"Jde o mezinárodní připomínku holokaustu. V České republice budou tuto připomínku organizovat významné židovské organizace, které jsou pořadateli. Je ale logické, že hlavy vítězných mocností druhé světové války musí pozvat prezident republiky," uvedl Ovčáček.

"Nerad bych tuto záležitost spojoval s jakýmkoli zahraničněpolitickým děním," poznamenal mluvčí Hradu k tomu, že Putin v současnosti čelí tlaku Západu ohledně zasahování Ruska do krize na Ukrajině.

K výročí osvobození Osvětimi se v Praze a Terezíně uskuteční dvoudenní mezinárodní fórum. První den, 26. ledna, by se mělo na Pražském hradě konat shromáždění, jež se bude mimo jiné věnovat problémům se vzrůstajícími teroristickými útoky na evropské synagogy. Druhý den bude určen pro politiky, kteří by se podle připravovaného programu měli sejít nejdříve na Hradě a pak v Terezíně, kde se odehraje pieta.

Na Slovensko Putin nepřijel

Na příští rok připadá 70 let od osvobození nacistických koncentračních táborů a od konce druhé světové války. Připomínka osvobození Osvětimi se 27. ledna uskuteční i na místě bývalého vyhlazovacího tábora, kde zahynulo přes milión lidí převážně židovského původu. Polští organizátoři na plánované připomínce očekávají několik tisíc účastníků včetně přeživších holokaustu a představitelů řady států.

Hlavy vítězných mocností druhé světové války se sešly už letos v červnu u příležitosti 70. výročí vylodění spojenců v Normandii, řada mezinárodních hostů se zúčastnila také oslav 70 let od zahájení Slovenského národního povstání v Banské Bystrici.

Za Rusko byl na akci pozván rovněž Putin, nakonec ho ale zastupoval ministr obrany Sergej Šojgu. Kvůli přítomnosti představitele ruské vlády se oficiálního programu tehdy odmítl účastnit polský prezident Bronislaw Komorowski, jehož země má s Ruskem napjaté vztahy kvůli krizi na Ukrajině. Poláci poté Šojguovi také zabránili v přeletu nad polským územím.

Reklama

Související témata:

Výběr článků