Článek
I v úvodním kole volby před dvěma týdny zvítězil expremiér Zeman, místopředseda vlády a šéf TOP 09 Schwarzenberg za ním tehdy zaostal o zhruba 42 000 hlasů.
Někdejší předseda ČSSD tak po více než deseti letech, které strávil většinou v ústraní, úspěšně završil svůj návrat do vrcholné české politiky. Zisk nejvyšší ústavní funkce ve státě může brát i jako zadostiučinění za neúspěšnou prezidentskou kandidaturu v barvách sociální demokracie z roku 2003. Tehdy se na Hrad překvapivě dostal jeho dlouholetý rival, ale i politický partner Václav Klaus. Po deseti letech Zeman úřad hlavy státu od Klause převezme.

Výsledky 2. kola prezidentské volby podle krajů

Výsledky 2. kola prezidentské volby podle okresů
Pětasedmdesátiletý ministr zahraničních věcí Schwarzenberg byl překvapením prvního kola volby, když postoupil z druhého místa a vyřadil průzkumy favorizovaného expremiéra Jana Fischera. V kampani měl na své straně větší část kulturní obce a stal se i kandidátem internetové mládeže. Zeman ale byl v souboji se Schwarzenbergem ve výrazné ofenzivě a svého soupeře oslaboval negativní kampaní, proti níž se Schwarzenberg ne vždy úspěšně bránil.
Zeman ve vyostřeném finále volby předvedl svůj razantní politický styl, který se ale nevyhýbá ani manipulacím a osobním útokům. Osmašedesátiletý Zeman zvítězil v přímé volbě prezidenta z pozice občanského kandidáta, za kterým nestála žádná ze silných parlamentních stran.
U voličů bodoval právě kritikou nynějších politických poměrů, od kterých se v posledních letech "politickým důchodem" na Vysočině odstřihl. Přestože před třemi lety se Stranou práv občanů - zemanovci nedokázal uspět ve volbách do Sněmovny, v prezidentském souboji osobností nenašel přemožitele.

Vývoj prvního kola prezidentské volby

Miloš Zeman vhodil 25. ledna 2013 svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb. Na snímku s dcerou Kateřinou.
Oba kandidáti, které v prvním kole dělil rozdíl necelého procenta odevzdaných hlasů (41 653 hlasů), v následné kampani bojovali hlavně o nerozhodnuté voliče a také o ty, kteří v prvním kole podpořili neúspěšné kandidáty. Šlo především o hlasy Jana Fischera a Jiřího Dienstbiera. Každého z nich podpořilo přes 800 tisíc lidí. Dohromady se tedy teoreticky hrálo o milion a šest set tisíc hlasů, které mohly rozhodnout.
Svůj hlas do volebních uren mohlo hodit přes 8,4 miliónu voličů. V prvním kole to udělaly jen tři pětiny z nich (účast dosáhla 61,31 %).