Hlavní obsah

Zákaz ohňostrojů v centru Prahy by měl platit už letos

14. 8. 2016, 9:41 – Praha

Vedení Prahy pokročilo v přípravě vyhlášky, která znemožní odpalování ohňostrojů v památkové rezervaci a u břehů Vltavy. Pro pořádání pyrotechnických akcí budou vymezeny lokality mimo historické centrum města. Zákaz by měl platit od poloviny prosince.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Novoroční ohňostroj v Praze

Článek

Radní k přípravě vyhlášky přistoupili po řadě stížností ze strany Prahy 1 a obyvatel. K výtkám na adresu pyrotechniky se připojila i Česká inspekce životního prostředí a správci povodí. Hluk a světla z odpalovaných rachejtlí totiž v řadě případů způsobily úhyn nebo zranění labutí a jiných vodních ptáků.

Pořádání ohňostrojů bude v Praze povoleno na 12 místech, mezi nimi na holešovickém výstavišti, v okolí Kongresového centra nebo v areálu Žlutých lázní.

Novoroční ohňostroje se v Praze dříve odpalovaly i ze Střeleckého ostrova nebo z pontonu na Vltavě. Metropole sice ohňostroje odpalované z pontonů na Vltavě kvůli ochraně vodního ptactva zrušila, obecně se ale na řece zatím konat mohou. Podle zákona o pyrotechnice se na pořádání ohňostrojů z pyrotechnických výrobků první až třetí kategorie vztahuje pouze oznamovací povinnost. U nejnebezpečnější kategorie je nutné žádat o povolení báňský úřad.

Anketa

Souhlasíte se zákazem odpalování ohňostrojů v centru Prahy?
Ano
70,3 %
Ne
20,9 %
Je mi to jedno
8,8 %
Celkem hlasovalo 647 čtenářů.

Reklama

Výběr článků