Hlavní obsah

Za odmítnutí testů hrozí seniorům v domovech pokuta až tři miliony korun

5. 11. 2020, 4:30
Právo, Dominika Jeřábková, Jan Menšík

Klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení, kteří odmítnou povinný test na koronavirus, mohou dostat teoreticky pokutu až do výše tří milionů korun. Vyplývá to z nového stanoviska ministerstva zdravotnictví, vydaného k mimořádnému opatření.

Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

„Pokud odmítne klient nebo zaměstnanec podstoupit test, hrozí pokuta jemu. Pokud odmítne zařízení zajistit provedení testu u svých klientů nebo zaměstnanců, hrozí pokuta danému zařízení. Při ukládání pokut se zohledňuje závažnost porušení dané povinnosti, částka tři miliony korun je maximální výše,” uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský.

„Pobytová zařízení by měla klientům a jejich příbuzným vysvětlit, že pokud se nepodrobí vyšetření, hrozí jim sankce ze strany místně příslušné hygienické stanice. A pokud by i po tomto sdělení klient test nadále odmítal, měli by to poskytovatelé služeb nahlásit hygieně k dalšímu postupu,“ řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Jednoduše řečeno by pak měla hygienická stanice, pod kterou zařízení spadá, zahájit s daným člověkem řízení o přestupku.

V domovech seniorů začne plošné testování na koronavirus

Koronavirus

Podle nového mimořádného opatření mají sociální zařízení povinnost testovat klienty prostřednictvím antigenních testů od středy 4. listopadu, od stejného dne platí povinnost i pro zaměstnance. První testování musí zařízení stihnout do týdne, poté by se mělo konat vždy jedenkrát za pět dní.

Za porušení mimořádného opatření, které ministerstvo zdravotnictví vyhlašuje na základě zákona o ochraně veřejného zdraví, může být uložena pokuta až do výše tří milionů korun. Jedná se o stejnou sankci, kterou mohou dostat ve správním řízení například restaurace, které jsou navzdory vyhlášeným opatřením otevřené.

Domovy pro seniory stát neuchránil. Testování přichází pozdě, míní šéf asociace

Domácí

Horecký ale neočekává, že by případné pokuty pro domovy seniorů nebo jejich klienty byly ve finále takto vysoké. „Pokuta nemá být likvidační a má odpovídat míře provinění. Musí být dodrženy určité principy,“ doplňuje.

Zaměstnanci „zaplatí” dvakrát

Pokud jde o samotné pracovníky zařízení, musí podle Horeckého počítat s tím, že odmítnutím testu zároveň porušují pracovní kázeň. Situaci přirovnal k tomu, když zaměstnanec odmítne pracovat v daných zařízeních s ochrannými pomůckami nebo chodit na pravidelné zdravotní prohlídky.

Antigenní testy nezachytí třetinu pacientů

Domácí

Horecký zároveň podotkl, že pro poskytovatele sociálních služeb všechno končí oznámením hygienické stanici. „Jestli s tím pak budou něco dělat, nebo ne, je věcí ministerstva zdravotnictví a daných stanic,“ řekl.

Poznamenal, že on sám obdržel jako ředitel asociace stanovisko k této problematice až poté, co se obrátil na hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Důvodem jeho dotazu byl narůstající počet otázek ze strany samotných sociálních zařízení, která netušila, jak mají v daných případech postupovat.

Jágrová: Všichni nemusí jít nakoupit v sobotu, neumřou. Na rozvolnění je ještě brzy

Domácí

Jak mají hygieny postupovat, ještě v úterý ráno nevěděla ani šéfka pražské stanice Zdeňka Jágrová.

„Nemohou to na klientovi vymáhat, pokud se odmítá nechat odebrat. Jiná situace by byla, kdyby měl nějaké klinické příznaky a odmítal se odebrat, tak by musel být izolován. Pokud nemá příznaky a v objektu žádný výskyt infekce není, tak to musí být zapsáno do dokumentace a zařízení to musí respektovat,“ řekla Jágrová Novinkám ve chvíli, kdy zbýval do zahájení testování necelý den.

Počet hospitalizovaných nadále poroste, míní Blatný

Domácí

Ke středečnímu večeru byla v sociálních zařízeních potvrzená nákaza covidem-19 u 4266 klientů. V porovnání s předchozími čísly denně přibývá kolem 200 nových případů. Počet nakažených zaměstnanců oproti tomu roste pomaleji, zhruba o 100 každý den.

Hořejší však očekává, že již první týden testování odhalí tisíce dalších případů, a tak budou čísla více než dvojnásobná.

Reklama

Výběr článků