Hlavní obsah

Waldorfská škola v Semilech odmítla testování dětí i roušky ve třídách

12. 4. 2021, 18:21 – Semily
Právo, Michael Polák

Do Waldorfské základní a střední školy v Semilech mohly v pondělí děti i bez absolvování antigenního testu. Ve třídách navíc nemusely mít roušky, povinné byly jen ve společných prostorách. Liberečtí hygienici už ve škole, jejímž zřizovatelem je město Semily, zahájili šetření.

Foto: Balk Matthias, ČTK

Waldorfská škola v Semilech odmítla jak testování dětí, tak roušky ve třídách. Ilustrační foto

Článek

„Mohu potvrdit, že tam došlo k porušení mimořádných opatření, nicméně kontrola ještě uzavřená není. Jedná se o možné porušení pandemického zákona i zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle toho se bude odvíjet další postup,“ řekl krajský hygienik Vladimír Valenta.

Podle něj hygienici neuvažují, že by školu kvůli porušování mimořádného opatření uzavřeli. „Pro takto razantní opatření by musel být dostatečný důvod. Já stále věřím tomu, že tam dojde k nápravě,“ uvedl Valenta.

Do testování dětí se ve školách a školkách zapojili učitelé i rodiče

Domácí

Právo se pokusilo kontaktovat ředitele školy Ivana Semeckého, jeho mobilní telefon byl ale během pondělí vypnutý. Pro ČTK pouze uvedl, že se k věci nebude vyjadřovat.

Starostka Semil Lena Mlejnková (SLK) Právu řekla, že město Semily jako zřizovatel školy počká na závěry šetření hygieniků. „Ale jako zřizovatel nemůžeme konat k nějaké nápravě. To není naše pravomoc. Odpovědnost je na řediteli školy, respektive na všech ředitelích všech škol,“ uvedla starostka. „Dodržovat nařízení se musí, i když s nimi nesouhlasíte. Nicméně postoj školy chápu a rozumím mu lidsky,“ dodala starostka, která je z pozice zřizovatele také členkou rady školy.

Dítě se nenechá testovat? Omluvená absence, vysvětluje MŠMT

Věda a školy

Podle Jana Myslivce, který ve školní radě zastupuje rodiče, měl být postoj školy takový, že děti rodičů, kteří s testy souhlasí, se otestují, a ti, kteří naopak nesouhlasí, se testovat nemusí. „Jak to pak ve skutečnosti probíhalo, netuším. Já sám za sebe s tímto rozhodnutím ale nesouhlasím. Jsem pro to, aby se děti testovaly,“ řekl Právu Myslivec.

To, že se výuky mohly účastnit i děti bez testů, bylo podle Tomáše Jedličky, člena představenstva Asociace waldorfských škol, individuální rozhodnutí ředitele školy. „V žádném případě to nebyl doporučený postup asociace,“ odpověděl na dotaz Práva Jedlička, který je sám také ředitelem waldorfské školy v Brně. „Asociace sice na jedné straně dlouhodobě upozorňuje na negativní dopady opatření ve školách, ale na druhou stranu nevyzývá k tomu, aby jednotlivé školy opatření porušovaly. A od takového postupu se distancujeme,“ vysvětlil.

Učitelé se připravují na testování dětí

Koronavirus

Uvedl také, že ačkoliv s rozhodnutím semilského ředitele nesouhlasí, lidsky ho chápe. „Pokud se stát rozhodl, že je testování dětí ve školách nutné, tak to mohl udělat mnoha způsoby, ale zvolil ten nejméně vhodný prostřednictvím nepohodlných a nepřesných testů, které stejně velmi málo vypovídají o faktickém stavu,“ dodal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků