Hlavní obsah

Vyvlastnění za devadesát dnů, odsouhlasila vláda

19. 7. 2021, 17:04 – Praha

Vláda schválila věcný záměr zákona o vyvlastnění, díky kterému chce ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zrychlit proces vyvlastňování při výstavbě infrastruktury. Do normy ministerstvo navrhlo včlenit speciální úpravu vyvlastnění ze zákona z roku 2009 o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Článek

„Chceme zrychlit proces zkrácením délky řízení a snížením počtu soudních řízení. Zvýšíme také právní jistotu v otázkách náhrady za vyvlastnění," uvedla ministryně Klára Dostálová.

„Zkracujeme délku vyvlastňovacího řízení na devadesát dnů. S tím, že zákon stanoví lhůty pro veškeré úkony vyvlastňovacího úřadu, tak i účastníků řízení,” popsala Dostálová s tím, že vláda přijala věcný záměr a nyní bude následovat jeho paragrafové znění.

Vláda schválila covidové odměny pro hasiče, policisty a vojáky

Domácí

Ministerstvo chce zároveň zajistit, aby nebylo možné prosadit jednostranné prosazování zájmů vyvlastnitelů, kteří reprezentují zájem společnosti, na úkor vlastníků. „Zároveň však nemá být vlastníkům dovoleno, aby realizaci stavby, s níž nesouhlasí, zmařili, neúměrně ji protahovali či bránili stavbám, které mají celospolečenský význam," uvedlo v materiálu MMR.

Cílem věcného záměru je podle něj dále zvýšení právní jistoty v otázkách náhrady za vyvlastnění a zvýšení motivace k uzavírání dohod o získání práv.

„Mezi změny obsažené ve věcném záměru dále patří rozšíření předmětu vyvlastnění, přesun nákladů na druhé znalecké posudky z vyvlastnitelů na vyvlastňovací úřady a úprava příslušnosti vyvlastňovacího úřadu v závislosti na výsledku rekodifikace stavebního práva," dodalo MMR.

Komora: promarněná šance

Hospodářská komora však upozornila, že připravovaný návrh zákona efektivní proces vyvlastnění nepřinese.

„Materiál považujeme za promarněnou šanci, a pokud nebudou nástroje opravdového urychlení celého procesu vyvlastnění do nového zákona zapracovány, pak dost možná také za promarněné státní prostředky na zpracování tohoto věcného záměru. V některých kapitolách ani není zřejmé, k jakému řešení vyvlastnění se předkladatel přiklání, a tedy jakým směrem se bude ubírat při tvorbě paragrafového znění zákona. Nechává si tak až příliš otevřené dveře," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vojtěch: Naočkujte se, testy už za vás platit nebudeme

Koronavirus

Nový stavební zákon stvrdila v úterý Sněmovna, když přehlasovala senátní veto. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení a dodržování lhůt. Zákon se připravoval několik let a MMR, které ho předložilo, ho považuje za zásadní. Odpůrci varují, že vzdálí úřady občanům a stavební řízení naopak zkomplikuje.

Zákon již podepsal prezident Miloš Zeman.

Reklama

Související témata:

Výběr článků