Hlavní obsah

Vyšetřovat válečné zločiny na Ukrajině budou i čeští policisté, schválila vláda

Vyšetřovat válečné zločiny na Ukrajině bude moci až 15 příslušníků Vojenské policie, schválila ve středu vláda. Český příspěvek do vyšetřovacího týmu Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) budou muset povolit ještě poslanci a senátoři.

Foto: Profimedia.cz

Mezinárodní trestní soud v Haagu. Ilustrační foto

Článek

Vojenští policisté by měli podporovat vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině.

„Příslušníci Vojenské policie by měli být nasazeni primárně na území Ukrajiny, nicméně úkoly mohou plnit též v Nizozemsku, kde ICC sídlí,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský.

Vyslaný tým nebude ve prospěch ICC působit v zahraničí nepřetržitě. Bude nasazen několikrát ročně, pokaždé na čtyři až šest týdnů. Počet nasazení se bude odvíjet od konkrétního požadavku ICC i možností ministerstva obrany.

Rusové zastřelili neozbrojeného ukrajinského zajatce. Jenom kvůli zvolání

Válka na Ukrajině

Mise by měla trvat do konce příštího roku. Letos by náklady na ni měly být 12,4 milionu korun, příští rok 17,2 milionu. Táborský poznamenal, že vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině formálně začalo v březnu 2022, kdy 40 smluvních stran tzv. Římského statutu, na základě kterého Mezinárodní trestní soud vznikl, podalo oznámení o páchání zločinů podle mezinárodního práva.

Schválena i mise do Nigeru

Na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) kabinet také podpořil plán, aby mohly být do afrického Nigeru vyslány až dvě desítky příslušníků speciálních sil. V zemi by působili jako poradci.

„Vojáci by zde působili jako instruktoři a poradci při budování tamních obranných kapacit,“ uvedl Táborský. Mise by ministerstvo obrany přišla na 162 milionů korun.

„Speciálové“ by v Nigeru mohli působit buď samostatně, nebo ve spolupráci s armádami členských států NATO a EU, které se v Nigeru či Sahelu už angažují. Ze zemí NATO jde konkrétně o USA, Kanadu, Francii, Německo, Belgii a Itálii. Výcvik by se konal například v nigerském Výcvikovém centru speciálních sil v Tillii, které vybudovalo Německo.

České speciální síly v poslední době v oblasti Sahelu působily, a to v Mali. Ze země se ale stáhly loni poté, co se zhoršily vztahy mezi Mali a Francií a protiteroristická operace Barkhane byla ukončena. Čeští vojáci na konci loňského roku odešli i z výcvikové mise EU v Mali. Černochová avizovala, že Česká republika se bude chtít v Sahelu i nadále angažovat.

Rusové zabili na Ukrajině nejméně 461 dětí. Skutečný počet bude vyšší

Válka na Ukrajině

Reklama

Výběr článků

Načítám