Hlavní obsah

První část vyhoštěných ruských diplomatů opustila Česko

29. 5. 2021, 11:20 – Praha • Aktualizováno 29. 5. 2021, 15:03

Z letiště v pražské Ruzyni odletěl v sobotu po 14:30 speciál, který dopraví do Ruska část diplomatů a zaměstnanců ruské ambasády vyhoštěných z ČR kvůli kauze Vrbětice. Na ruzyňském letišti letadlo Iljušin 96 přistálo krátce po 11:30. Následovalo odbavení cestujících na třetím terminálu letiště a odlet. Přílet druhého letadla je v plánu v pondělí.

Část vyhoštěných ruských diplomatů opouští ruským vládním speciálem Česko.Video: Novinky

 
Článek

Na letiště přijel krátce před 13:00 jeden autobus a mikrobus s několika desítkami lidí. Uvnitř seděli jak dospělí, tak několik dětí. Z autobusu si za pozornosti médií vyndali zavazadla, která naložili na letištní vozíky a vydali se do odletové haly ke kontrole.

S sebou měli spíše menší zavazadla jako kufry nebo krabice, jeden z cestujících si vezl kočku a jedna žena měla přes rameno elektrickou kytaru. Odbavení všech cestujících trvalo necelou jednu hodinu. Větší zavazadla s sebou Rusové neměli, neboť byla na letiště dopravena s předstihem.

Přílet ruského speciálu na Letiště Václava HavlaVideo: Novinky

Nastupovat do letadla začali cestující krátce před 14:00. Následně byly zavřeny dveře letadla a odstaveny schůdky. Po ranveji začalo letadlo rolovat přibližně ve 14:15.

Foto: Novinky

Ruský speciál Iljušin-96-300 na Letišti Václava Havla

Speciál přistál v Praze okolo 11:30 a naroloval několik desítek metrů od budovy třetího terminálu ruzyňského letiště. Krátce poté k letadlu přijel vůz s několika vozíky plnými zavazadel, která Rusové dopravili na letiště již dříve. Na terminálu hlídkovalo několik policistů.

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Zeman: Vyhoštění ruských diplomatů podporuji. Nemám rád zpravodajské důstojníky

Domácí

Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva tehdy reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli. Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků.

Co se týče českého zastoupení v Rusku, do konce května tam výpověď obdrží 79 místních sil na velvyslanectví v Moskvě, v Českém domě a v Českém centru Moskva. K 21. květnu už dostalo výpověď 71 zaměstnanců. Česko také dostalo z řady zemí nabídku pomoci v souvislosti s chodem ambasády, o celé věci se dále jedná.

Reklama

Výběr článků