Článek
„Považuji za nemožné, aby Úřad pro dohled nad akvizicemi vedl člověk, který ještě nedávno řídil SVBF a který je pod některými ze smluv, které jsou předmětem vyšetřování, dokonce osobně podepsán,“ prohlásil Vondra.
Hoštovo jméno figuruje pod třemi smlouvami na renovaci vojenských ubytoven v Táboře a v Chotusicích a zateplení bytových domů v Kozlově. Jak uvedla minulý týden Mladá Fronta Dnes, na všech třech předražených kontraktech milióny vydělala firma H+V Praha, jejímž spolumajitelem je bývalý úředník SVBF a Hoštův podřízený Kajetán Kalivoda. Celou kauzu nyní prošetřuje protikorupční policie.
V nemilosti i náměstek ministra
Společnost H+V Praha podle MfD stavěla ekonomickému náměstkovi ministerstva obrany Tomáši Perutkovi rodinný dům. Vondra proto po Perutkovi chce veškerou dokumentaci o financování nemovitosti - o dalším setrvání náměstka ve funkci rozhodne prý příští měsíc.

Kdysi disident, nyní ministr obrany Alexandr Vondra (ODS)
Kalivoda je podezřelý z toho, že zakázky přihrával nastrčeným firmám, které je ihned jako subdodavateli předaly H+V Praha. Ta si opět najala stavební firmu Globe Estate, která rekonstrukce a zateplení skutečně provedla, avšak za cenu o několik miliónů nižší, než na kolik byla původní smlouva. Kauza vyplula na povrch kvůli tomu, že H+V Praha neplatila Globe Estate za odvedenou práci.
Ministerstvo také bude muset řešit, po kom bude chtít vymáhat státní peníze. Podle zákona to může být jen s vítězi výběrového řízení, nastrčené firmy však podle všeho žádnými financemi nedisponují.