Hlavní obsah

Vláda schválila Vondrovu Bílou knihu obrany

18. 5. 2011, 15:15 – Praha • Aktualizováno 18. 5. 2011, 15:59

Vláda ve středu schválila Bílou knihu obrany, která určuje koncepci rozvoje armády v následujících deseti letech. Informoval o tom zdroj obeznámený s jednáním vlády. Dokument připravil tým ministra Alexandra Vondry (ODS), který Bílou knihu považuje za zásadní materiál svého funkčního období.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS)

Článek

Podle Bílé knihy letošní rok rozhodne, kolik bude mít armáda v budoucnu vojáků. Armáda plánuje redukci vojenských újezdů, kterých je prý příliš mnoho. Dokument počítá s možností zrušit újezd v Brdech a posunout hranice ostatních újezdů. Proti rušení vojenských výcvikových prostorů se již postavili starostové některých obcí.

Zrušena má být pravděpodobně 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35 z Náměště nad Oslavou. Podle Bílé knihy o obraně má být všech 29 útočných strojů vyřazeno z výzbroje a odprodáno.

O práci se naopak zřejmě nemusejí bát piloti nadzvukových stíhaček a bitevníků L-159. Bílá kniha totiž navrhuje zachování taktického nadzvukového i podzvukového letectva pro ochranu vzdušného prostoru země. Utlumen má být naopak provoz protiletadlové raketové obrany z bývalého Sovětského svazu KUB.

Dluh mezi 80 až 90 miliardami

Z analýz provedených při přípravách bílé knihy mimo jiné vyplývá, že armáda ztrácí konkurenceschopnost na trhu práce. Autoři dokumentu upozorňují i na to, že v uplynulém desetiletí se v armádě kvůli předraženým a nesystémovým investicím a škrtům v rozpočtu nahromadil vnitřní dluh na výzbroji, infrastruktuře, technice i nemovitostech asi za 80 až 90 miliard korun.

Ministr obrany novinářům minulý týden řekl, že do současné verze dokumentu byly zapracovány některé změny na základě připomínek z jednání Bezpečnostní rady státu (BRS). Rada bílou knihu projednala na počátku května a doporučila v materiálu učinit dílčí úpravy.

Bílá kniha bude podle svých tvůrců obecným dokumentem, který nastíní základní principy koncepce a fungování obrany státu v nadcházejících letech. Rozvíjet ji budou další materiály, které budou po schválení bílé knihy zpracovány.

Reklama

Související témata:

Výběr článků