Hlavní obsah

V Praze přistáli křesťanští uprchlíci z Iráku

24. 1. 2016, 14:53 • Aktualizováno 24. 1. 2016, 17:45

Na pražském letišti Václava Havla přistálo v neděli odpoledne letadlo s první skupinou deseti křesťanských uprchlíků z Iráku, řekl mluvčí nadačního fondu Generace 21 Vojtěch Jurásek. Uprchlíci budou převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.

Přílet křesťanských uprchlíků na pražské letištěVideo: Novinky

 
Článek

Utečenci pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil Islámský stát, před nímž uprchli. Přijetí uprchlíků schválila v polovině loňského prosince česká vláda.

„Chtěli bychom poděkovat České republice, její vládě a obyvatelům. „Lidé ze Středního východu jsou velmi zruční a zkušení. V první řadě chceme poskytnout bezpečí rodinám a získat práci,“ řekl po příletu do Prahy jeden z uprchlíků.

Skupina deseti utečenců, ve které je polovina dětí, po příletu musí projít například celní kontrolou a vyřídit některé dokumenty. Z Prahy zamíří do střediska Okrouhlík, kde stráví přibližně dva až tři měsíce. Tam se o ně budou starat sociální pracovníci a rovněž se budou učit česky.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Skupinka prvních křesťanských uprchlíků z Íráku dorazila 24. ledna 2016 do Prahy.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Skupinové foto

Zhruba od druhého pololetí letošního roku se pak budou moci v rámci ČR stěhovat za prací.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Skupinka prvních křesťanských uprchlíků z Íráku dorazila 24. ledna 2016 do Prahy.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Utečenci pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil Islámský stát, před nímž uprchli.

Původně měla do Prahy přiletět třicítka utečenců, dvacítce z nich však zkomplikovaly cestu administrativní průtahy. "Libanon se nečekaně rozhodl, že chce o jedno razítko navíc, což jsme nestihli zařídit. Jedná se pouze o úřední problém," řekl ředitel nadace Jan Talafa.

Další skupina asi dvou desítek běženců by měla přiletět v následujících týdnech. Celkem by do České republiky mělo přiletět 153 uprchlých křesťanů.

Anketa

Souhlasíte s pomocí České republiky uprchlíkům z válečných oblastí?
Ano
32,1 %
Ne
67,9 %
Celkem hlasovalo 10584 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků