Článek
Novinku v třídění odpadu v moravskoslezské metropoli testovali šest let obyvatelé rodinných domů z ostravských Bartovic a jsou s ní většinou spokojeni.
„Ubylo mi doma tašek, do kterých jsem odpad třídila, což je výhoda kvůli místu. Takže teď mám prostě v koši sáček, do kterého vyhazuju směsný odpad a pak tašku na plast, papír, ale i plechovky, obaly od kosmetiky a nápojové kartony. Zbytky jídla hážu na kompost,“ vysvětlovala Novinkám jedna z ostravských domkářek Hana Machová. Dodala, že má pocit, že díky opatření v obci ubylo i toho bordelu načerno,“ zkonstatovala žena.
Ne všichni lidé z Bartovic však nový způsob třídění odpadu vítají. „No co vám mám říct, přinutili prostě lidi třídit odpad. Ale žádné plus pro naši domácnost v tom nevidím, jen buzeraci, zbytečný humbuk kolem toho je,“ reagoval další z místních, který si nepřál zveřejnit své jméno.
V budoucnu zůstanou jen dva druhy popelnic na odpad, říká ministr Hladík
Anketa
Na facebookovém profilu města Ostravy se ale objevují i reakce domkářů z dalších ostravských částí, kteří by rádi takto tříděný odpad vyhazovali. „Konečně, na tohle se těším dlouho,“ píší zde například lidé. „Já bych prosila i do Koblova,“ reaguje další Ostravanka Iva Vrublová.
Rozšíření projektu od listopadu
Pilotní projekt v třídění odpadu v zástavbě rodinných domů systémem single stream město Ostrava se svou odpadovou společností OZO spustilo v Bartovicích v roce 2018. Nyní, po dohodě s ministerstvem životního prostředí, se projekt společného sběru rozšíří i do dalších ostravských lokalit. Kromě teď už celých Bartovic budou od listopadu třídit odpad tímto způsobem také domkáři v Radvanicích a v části Slezské Ostravy, Heřmanicích.
„Občanům v těchto lokalitách by se mělo výrazně zjednodušit třídění odpadu,“ uvedl náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu). Dodal, že jednak budou mít nádobu na většinu běžně tříděných komodit přímo u domu, což by mělo k třídění přimět i ty, kteří se doposud třídění věnovali málo, třeba i proto, že kontejnery na separovaný odpad v řídce zastavěných lokalitách měli dále od svého bydliště.
„Dalším zjednodušením je to, že mohou dohromady sbírat vše, co byli až doposud zvyklí odnášet do modrých a žlutých kontejnerů zvlášť, tedy papír společně s plasty, nápojovými kartony a kovovými obaly. Aby však nový systém přinesl požadovaný výsledek, tedy zvýšení míry separace při zachování efektivity svozu, je třeba zároveň s přistavením nádob na separaci snížit kapacitu nádob na odpad směsný nebo četnost jeho svozu,“ upřesnil náměstek primátora princip systému.
Moderní linka
Cílem ostravského pilotního projektu je ověřit účinnost a efektivnost tohoto systému sběru využitelných složek komunálního odpadu, aniž by se snížila kvalita jednotlivých surovin pro další zpracování. V Ostravě jsou pro uskutečnění takového projektu vhodné podmínky, protože zde byla nedávno jako první v České republice zprovozněna univerzální třídicí linka, která je schopna jednotlivé složky odpadu od sebe oddělit.
Máme ověřeno, že papír smícháním s dalšími uvedenými typy odpadu nebude pro další využití znehodnocen
„Nikdo se nemusí bát, že se jedná o ústup od třídění a že by si s touto směsí OZO neumělo poradit,“ ujistil jednatel společnosti OZO Ostrava Karel Belda. „Od loňska máme v provozu novou automatickou třídicí linku, která je schopna jednotlivé materiály od sebe kvalitně oddělit a připravit pro další zpracování. A navíc máme již předchozím pilotním projektem v Bartovicích ověřeno, že papír smícháním s dalšími uvedenými typy odpadu nebude pro další využití znehodnocen,“ shrnul Belda.
Vedení města věří, že se projekt v budoucnu rozšíří i do dalších ostravských obvodů.