Hlavní obsah

V kauze Čapí hnízdo je obviněna i náměstkyně jihlavského primátora z ANO

12. 10. 2017, 9:27

V souvislosti s padesátimiliónovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo policie obvinila i náměstkyni jihlavského primátora z hnutí ANO Janu Mayerovou. Uvedla to čtvrteční Mladá fronta Dnes s odvoláním na vyjádření náměstkyně. Mayerová je od letních prázdnin ve stavu nemocných. Podle deníku uvažuje o tom, že se do vedení radnice nevrátí na plný úvazek. Rozhodne se prý do konce října.

Foto: Profimedia.cz

Náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová

Článek

„Dle informací od mého právního zástupce se mě obvinění týká. Obálka přišla, je na poště. Jen jsem ještě nenabrala dost sil, abych si to vyzvedla,“ uvedla náměstkyně pro MfD. Mayerová žádost o dotaci na Čapí hnízdo před lety podepsala.

Kvůli dotaci na Čapí hnízdo už policie obvinila předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu Jaroslava Faltýnka, který je lídrem kandidátní listiny ANO pro sněmovní volby v Kraji Vysočina. Mayerová na kandidátce figuruje na 10. místě. Krajský předseda ANO Josef Kott v pondělí řekl, že kvůli této kauze změny na kandidátní listině nepředpokládá.

Foto: Milan Malíček, Právo

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku

ANO je v jihlavské koalici spolu s ČSSD a lidovci. Mayerová má podle MfD od těchto stran podporu, aby pokračovala ve funkci až do pravomocného rozhodnutí soudu.

„Pokud nepadne rozsudek, tak se na ni dívám jako na nevinnou,“ řekl deníku primátor Rudolf Chloupek (ČSSD). Proti Mayerové se nestaví ani lidovecký náměstek primátora Jaromír Kalina, uvedla MfD. Kalina je také trestně stíhán, a to v kauze týkající se vodovodů a kanalizací v Jihlavě.

Kauza Čapí hnízdo
Firma, která farmu na Benešovsku vybudovala, nejprve patřila Agrofertu – holdingu Andreje Babiše. Následně byla převedena na anonymní akcie na doručitele. Díky tomuto manévru, kdy se prezentovala jako malá firma, se mohla ucházet o dotaci 50 miliónů, kterou také získala a již by jako součást koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.
Po pěti letech mimo koncern, kdy farma musela dodržovat dotační podmínky, firma sfúzovala s jednou z Babišových společností, a tak se opět vrátila pod Agrofert.
Loni v březnu na mimořádné schůzi Sněmovny Babiš uvedl, že v době získání evropské dotace byli akcionáři farmy bratr jeho partnerky a jeho dvě dospělé děti.
Policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo v roce 2015. Věcí se začal zabývat i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).
Na začátku září Sněmovna na základě žádosti policie vydala Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

Reklama

Výběr článků