Hlavní obsah

V Jizerských horách naměřili -22 stupňů, rekord za čtvrt století

28. 11. 2010, 15:45

Česko má za sebou mrazivou noc. Minimální teploty do rána klesly na průměrných 7,6 stupně Celsia pod nulou, nejmrazivěji bylo ale na šumavské Horské Kvildě a v Kořenově v Jizerských horách, kde k ránu naměřili minus 21 a 22 stupňů Celsia. Podle informačního servisu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl takový mráz naposledy před 25 lety.

Článek

Největší zima byla v noci podle meteorologů v západních a východních Čechách, kde byly průměrné teploty mezi devíti až desíti stupni pod nulou. Na stanicích Černá v Pošumaví, Deštné v Orlických horách a v Šindelové v Krušných horách spadly teploty na minus 15 až minus 16 stupňů Celsia. Pražské Klementinum si pro neděli zatím udrželo rekord z roku 1856, kdy bylo minus 14,2 stupně Celsia.

O mnoho teplejší ale nebyla ani předchozí noc. Podle dostupných údajů ČHMÚ bylo nejchladněji na stanici v Šindelové, kde naměřili minus 15,9 Celsia. Mrazivé počasí přitom podle předpovědi vydrží i v nadcházejících dnech.

V noci může být sněhová kalamita

K večeru má od jihovýchodu navíc začít sněžit, přičemž do pondělního rána by mohlo napadnout pět až 20 centimetrů sněhu. Během pondělí bude sněžení sice od jihu ustávat, v severní polovině republiky může ale ještě nasněžit až 15 centimetrů sněhu, na horách až 30 centimetrů. Ve vyšších polohách se budou tvořit i sněhové jazyky, na horách i závěje. [celá zpráva]

Sněhová nadílka už zasáhla ale i některé evropské země. Z britských ostrovů se přesouvala mimo jiné přes Francii, Španělsko, Německo, Švýcarsko a Rakousko až do Chorvatska.

Reklama

Související témata:

Výběr článků