Hlavní obsah

V Děčíně povládne ANO s SPD

7. 10. 2022, 14:42

Na vytvoření koalice se v Děčíně v pátek domluvilo hnutí ANO s SPD. Strany mají v 27členném zastupitelstvu 16 křesel, což jim umožní pohodlnou většinu. Primátorem by měl zůstat Jiří Anděl (ANO). Koaliční smlouva by měla být podepsána v pondělí.

Foto: Profimedia.cz

Děčín

Článek

„Rada bude devítičlenná a v radě bude schéma šest lidí za ANO a tři zástupci SPD,“ uvedl Anděl s tím, že náměstků bude mít několik a budou z obou hnutí.

„Chtěl bych říct, že s ostatními subjekty bude korektní spolupráce, že se nebudeme vymezovat na koalici a opozici a budeme spolupracovat napříč politickým spektrem,“ dodal primátor.

Lídr kandidátky děčínské SPD a poslanec Jaroslav Foldyna, dříve místopředseda ČSSD, řekl, že se nová koalice chce zaměřit především na bezpečnost v ulicích a na vytváření podmínek pro rozvoj turistického ruchu malého a středního podnikání. Velkým tématem bude také rozpočet, který poznamená energetická krize, dodal.

Na severu Čech mocně posílila SPD

Komunální volby

V opozici usedne s pěti mandáty hnutí Volba pro Děčín. Čtvrtý Náš Děčín získal tři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě ODS. Šestí Piráti získali jedno křeslo. Oproti minulým volbám se do zastupitelstva dostalo o tři uskupení méně. Voleb se zúčastnilo 36,31 procenta voličů.

Turbulentní volební období

Před čtyřmi lety vyhrálo v Děčíně volby hnutí ANO s výsledkem 27,98 procenta, primátorem se stal Jaroslav Hrouda (ANO). Později byl ze své funkce odvolán a nahradil ho Anděl. V červnu 2020 se vedení Děčína rozpadlo, koalici poté utvořili zástupci hnutí ANO, Pirátů, ODS, Změny pro Děčín a Volby pro Děčín. Vládní koalici před jejím rozpadem tvořilo ANO, ČSSD a Náš Děčín. Voleb v roce 2018 se zúčastnilo 34,65 procenta voličů.

Ústecký krajský soud obdržel ohledně zářijových komunálních voleb do děčínského zastupitelstva podnět týkající se neplatnosti voleb kandidáta v Děčíně. Anděl uvedl, že kvůli tomu zatím není jasné, kdy se bude konat ustavující zasedání zastupitelů.

Reklama

Výběr článků