Hlavní obsah

V ČR je potvrzena jihoafrická mutace

25. 2. 2021, 13:25 • Aktualizováno 25. 2. 2021, 13:50

V Česku byla v jednom vzorku potvrzena nakažlivější, jihoafrická mutace koronaviru. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

První podezření na výskyt nakažlivější, jihoafrické mutace koronaviru se v ČR objevila před třemi dny. Týkala se trojice osob, které se vrátily ze Zanzibaru.

Podezření se objevilo rovněž v brněnské školce u dvou dětí a dvou učitelek, uvedla jihomoravská hygienička Renata Ciupek.

Vzorky prověřovala národní referenční laboratoř.

„Mohu potvrdit, že sekvenací byla skutečně takzvaná jihoafrická mutace u jednoho vzorku potvrzena,“ uvedla Peterová.

Podezření na jihoafrickou mutaci v Česku. Stopy vedou na Zanzibar

Informaci na čtvrteční odborné konferenci k nemoci covid-19 potvrdila také Helena Jiřincová, která vede Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu. Právě tato laboratoř dělá takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která má mutaci potvrdit.

„Potvrdili jsme sekvenací jeden případ a určitě jeden je velmi silně indikován na základě PCR testu,“ řekla Jiřincová. U druhého případu ale podle ní nemohou odborníci udělat sekvenaci kvůli nízké koncentraci RNA.

Nakažlivější a nebezpečnější

Jihoafrická mutace je nebezpečná tím, že umožňuje původci covidu-19 částečně obejít odpověď imunitního systému napadeného člověka.

Za jihoafrickou mutaci se označuje varianta B.1.351. V ČR momentálně dominuje britská mutace, která je nakažlivější než původní virus, a proto se rychleji šíří.

Jihoafrická mutace, která byla poprvé zaznamenána loni v říjnu, se rozšířila do více než 30 zemí. Objevila se i v sousedních státech. Šíří se v rakouském Tyrolsku, minulý týden první výskyt zaznamenalo Polsko a byla potvrzena i v Německu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků