Hlavní obsah

SZÚ: Britská varianta v Česku téměř vymizela

13. 9. 2021, 17:47

V Česku téměř vymizela alfa varianta koronaviru, dříve označovaná jako britská, která se zemí šířila na začátku letošního roku. Podle pondělní zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v posledních dvou týdnech podezření na tuto mutaci u méně než jednoho procenta zkoumaných vzorků. Naopak nadále převažuje varianta delta a její subvarianty.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační obrázek

Článek

Od 27. srpna do 10. září měla Národní referenční laboratoř SZÚ k dispozici data z 3182 provedených testů diskriminační PCR ze 76 laboratoří.

Na základě analýzy těchto dat na deltu a její subvarianty připadá asi 95 procent pozitivních případů. Dříve převažující alfa se už téměř nevyskytuje.

Data také dokládají, že nemoc se stále častěji týká především mladých lidí.

„Věková struktura všech pozitivně testovaných ukazuje, že většina denních nových záchytů jsou lidé do 29 let,” uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Proč ještě neupravili mRNA vakcínu proti deltě? Odpověď leží ve skladech

Zahraniční

„Tento trend se odráží i mezi sekvenovanými vzorky, kde ubývá čtyřicátníků až padesátníků a přibývá mladších, v době nákazy pravděpodobně ještě plně neočkovaných lidí,” dodala Macková.

Národní referenční laboratoř dělá podrobnou analýzu viru, takzvanou sekvenaci. Tu za letošní rok udělala u 7670 vzorků pozitivních na covid. Na období od 10. srpna do 10. září připadá 309 sekvenací.

Původní varianta delta se v tomto období vyskytovala v 56 procentech, narůstají především její subvarianty. Tento vývoj je podle SZÚ stejný jako v okolních zemích.

Preparáty zabírají na deltu téměř stejně jako na alfu

Koronavirus

Reklama

Výběr článků