Článek
„Na pobyt v Česku jsem se moc těšila. Je skvělé, že náš krátký výlet má smysl i pro české specialisty,“ uvedla zdravotnice Natalia Suchenko, která je záchranářkou s praxí v oboru přednemocniční neodkladné péče od roku 1995.
Nyní se věnuje zdravotnické evakuaci jako vojenská záchranářka. Dostává se tak k těm nejtěžším případům.
Čeští odborníci díky zkušeným zdravotnicím získávají nejen cenné informace o současném bojišti, ale i o formě terapií, které pomáhají léčit poraněné tělo i duši.
„Inspirovali jsme se v zahraničí a organizujeme již druhý ročník projektu Počátek. Při pilotním pobytu jsme se více zaměřili na mentoring v oblasti péče o vlastní psychiku,“ přiblížila smysl návštěvy předsedkyně spolku GeneraceUA Evženie Chramostová.
Arteterapie
Ukrajinci myslí i na rekonvalescenci těžce raněných a jejich další začlenění. Jeden z čestných hostů byl bývalý příslušník speciálních sil Volodymyr Symanyšyn, který po útoku dronu přišel o obě ruce v předloktí.
V procesu jeho zotavení sehrála významnou roli arteterapie, se kterou mají zkušenost i zdravotníci v Česku. Během ní, v nemocničním prostředí, poprvé zkusil malovat. Štětec mu byl připevněn k pahýlům horních končetin. Malování se pro něj stalo prostředkem k opětovnému vnímání života a napomohlo obnově motoriky, soustředění, paměti a nalezení nového smyslu života.
V současné době pan Volodymyr používá protézy, adaptoval se na svůj nový život a aktivně pomáhá dalším veteránům na jejich cestě k uzdravení.