Článek
Rozhovor Martin Drda poskytl redakci distančně. Své soukromí si chrání, k dispozici není ani jeho fotografie. Zdůvodňuje to bezpečnostními riziky.
Tvrdí se, že zbrojaři teď mají zlaté časy. Jaký byl váš minulý rok?
Válečný konflikt na Ukrajině opravdu vyvolal dlouhá léta nevídanou poptávku po našich výrobcích. Vyžaduje to velké úsilí zmobilizovat a rozšířit výrobní kapacity a výrobu zásobit čím dál více nedostupným materiálem. Všichni pracujeme velmi tvrdě. A ano, odpovídají tomu i obchodní výsledky.
Za minulý rok jsme dosáhli konsolidovaných tržeb téměř 14 miliard korun, při zisku po zdanění 5,5 miliardy. Na dani z příjmu tak skupina odvede 1,5 miliardy. Více než 90 procent našich tržeb pochází z exportu, a poměrně významně jsme tak přispěli k českému HDP. Na tomto výsledku se podílelo našich 1500 zaměstnanců a agenturních pracovníků.
Jak se na těchto výsledcích podílí zakázky pro českou armádu?
Loni jsme Armádě ČR dodali materiál v hodnotě 580 milionů korun. Ačkoli to tvoří necelých pět procent tržeb, považujeme tuzemskou armádu za našeho nejdůležitějšího zákazníka, který pro nás bude vždy na prvním místě.
Velmi si vážím podpory ministryně obrany Jany Černochové, významná je pro nás spolupráce s Agenturou pro mezivládní obrannou spolupráci. Zásadní je ale i postoj celé vlády, která výrazně podporuje obranný průmysl.
Čím se vám podařilo dosáhnout tak vysoké ziskovosti?
Vyplatil se nám inovativní přístup a vize vývoje situace v obranném průmyslu. Inovativním přístupem se nám podařilo využít řadu komponent z likvidace prošlé munice pro výrobu nového, plnohodnotného produktu. Například již nepoužívané náboje pro houfnice H-38 ráže 122 mm jsou svým technickým provedením identické s municí pro tažené houfnice D-30, které jsou velmi rozšířené, a samohybné 2S1. Mají odlišnou pouze nábojku. Obdobným způsobem recyklujeme náboje ráže 100 mm určené pro tanky T-55.
Šli jsme do rizika, kdy jsme nasmlouvali velké množství vstupních materiálů ještě za předválečné ceny, aniž bychom měli jistotu, že je využijeme. Byly to především bezdýmné prachy a trinitrotoluen, které jsou dnes o více než 300 procent dražší.
A v neposlední řadě se nám zúročilo 25 let shromažďování vyřazené vojenské techniky z mnoha států, zejména tanků a obrněných transportérů. Kupovali jsme je v nepoužitelném stavu s vidinou jejich vytěžení na náhradní díly, které jsme chtěli repasovat a následně dále prodávat. V době současné extrémní poptávky po obrněné, zejména pásové technice, se nám podařilo tuto techniku po kompletní repasi a modernizaci prodat k jejímu původnímu bojovému účelu.
Vzhledem k nedostupnosti náhradních dílů jsme se naučili renovovat i díly, které se v minulosti zaměňovaly za nové. Loni jsme takto dodali více než sto vozidel.
Není váš loňský zisk především důsledkem specifických okolností, které se budou jen těžko opakovat?
Jistě. Jak jsem uvedl, ziskovost loňského roku byla ovlivněna zejména pořízením vojenského materiálu za dřívějších výhodných podmínek a jejich prodejem dnes, v době extrémní poptávky, kdy tržní ceny zohledňují nedostupnost vojenského materiálu. V dalších letech už s takovou marží počítat nemůžeme. Podařilo se nám ale nashromáždit nemalé finanční prostředky, které můžeme investovat do nových kapacit a vývoje. Přestože máme s bankami podepsané úvěrové linky v řádu vyšších miliard korun, bankovní úvěry zatím čerpáme minimálně, máme dostatek vlastních prostředků. A ty chceme investovat.
Jakým způsobem?
Chceme vylepšovat infrastrukturu obranného průmyslu, která byla po desetiletí značně podfinancovaná. Jako jediný výrobce velkorážní munice v Česku cítíme spoluodpovědnost za zvyšování obranyschopnosti. Naprostá většina našeho zisku bude opět investována do obranných kapacit v České republice.
Co očekáváte od letošního roku?
V letošním roce dosáhne naše kapacita 300 tisíc kusů munice ráže 155 mm a dalších až 150 tisíc kusů velkorážové munice ostatních ráží, zejména 120, 122 a 152 mm. I přes očekávaný výrazný pokles ziskové marže tak nepředpokládáme pokles zisku v absolutních hodnotách, ba naopak.
Jak takového masivní zvýšení výroby chcete dosáhnout?
Součástí naší skupiny je i firma DEUS Automation, která se zabývá především průmyslovou automatizací, což zahrnuje také technologické celky pro výrobu střeliva a plnících linek dělostřelecké munice. Díky tomu jsme výrobní kapacity dokázali rozšířit velmi rychle a nemuseli jsme „čekat ve frontě“ jako většina ostatních výrobců.
Rozšíříte portfolio vyráběné munice?
Pro potřeby tuzemské armády a jejích spojenců chceme zajistit vývoj, zkušebnictví a výrobu munice 30 × 173 mm a tankové munice 120 mm. V případě potřeby dokážeme nabídnout i skladování, přepravu a delaboraci (rozebrání, pozn. red.) na konci životnosti výrobku. Samozřejmostí by pak byl závazek pokrýt mobilizační potřeby ČR. Jsem přesvědčen, že máme skvělou příležitost vytvořit u nás celý systém, který bude od výroby až po vývoj munice zcela soběstačný, a výsledkem budou výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Výrobky, které uspokojí nejen požadavky naší armády, ale jako plně konkurenceschopné na světových trzích budou mít i velký exportní potenciál.
Skutečně půjde o plnou soběstačnost bez subdodávek ze zahraničí?
Ano. Ne ve všech armádních dodávkách toho lze dosáhnout, ale v případě munice to možné je. Umožňuje to stoletá tradice, know-how i odborné lidské kapacity. Naší ambicí je vyvíjet, vyrábět, skladovat i delaborovat munici českými kapacitami, které mají daňový domicil v České republice. Ve spolupráci s domácími výzkumnými ústavy a domácími výrobními partnery. Ten potenciál v naší zemi je. Jen je třeba ho aktivovat, modernizovat a využít.
To vše bez podpory státu?
Přímou finanční podporu nechceme. Máme připraveno vlastních pět miliard korun na vývoj a vybudování výrobních kapacit pro slože (chemické prostředky, které slouží k odpalu, pozn. red.), třaskaviny, zapalovače, bezdýmné prachy a pohonné hmoty pro raketové motory. Vyvinuli jsme vlastní technologii pro výrobu kovaných těl střel. Co však od státu nutně potřebujeme, je přesné zadání jak v technické specifikaci, tak v budoucím požadovaném množství.
Čas běží a vývojový proces a pořízení výrobních linek si nějakou dobu vyžádá. Reagovali jsme proto na výzvu premiéra k posílení českého obranného průmyslu a požádali ministryni obrany o dialog o budoucích potřebách Armády ČR v oblasti munice. Bez přesných specifikací budoucích požadavků nelze některé práce zahájit.
V této věci bychom rádi navázali na to, co zde před desetiletími fungovalo, kdy armáda a ministerstvo obrany s českým průmyslem úzce spolupracovaly a své budoucí potřeby řešil stát v součinnosti s ministerstvem průmyslu a obchodu, Správou státních hmotných rezerv a výzkumnými ústavy.
Není jednodušší využít subdodávek před vlastním vývojem?
Jednodušší možná. Ale byla by to velká škoda i zbytečné riziko. Škoda proto, že v případě munice opravdu není třeba, aby český daňový poplatník při nákupech pro armádu podporoval jiný průmysl než český. Riziko pak proto, že zkušenosti ukazují, že v dobách konfliktů se dodavatelské řetězce zpřetrhávají a zahraniční dodavatelé jsou prioritně vázáni mobilizačními povinnostmi ve svých vlastních zemích.
Kapacity domácího obranného průmyslu jsou pro bojeschopnost stejně důležité jako aktuální výbava armády. Proto se každý rozumný stát snaží mít co největší soběstačnost všude, kde to lze. Z vyjádření členů vlády vyplývá, že si tento fakt uvědomují a že jim na tom záleží. A já jsem přesvědčen, že v tomto konkrétním případě stejně uvažuje i dnešní opozice.
Firmy obvykle trápí nedostatek odborného personálu. Vy ho máte?
Dobrá otázka. Kvalitní zaměstnanci jsou základní podmínkou. Máme skvělý tým lidí a snažíme se usilovně o jeho kvalitativní růst. Chceme investovat do lidí, především do jejich vzdělání. Pokud vybudujeme plánované kapacity, budeme potřebovat zhruba 1200 nových pracovníků. Připravujeme rozsáhlý nábor a uvítáme každého, kdo bude mít chuť se učit, jak do technického úseku, do výroby, do obchodu, tak i do středního a vyššího managmentu.
Vaší nejnovější akvizicí je vstup do společnosti PROMET Tools, která drží třicetipětiprocentní podíl v TATRA Trucks. Co vás k tomu vedlo?
Především snaha o hlubší propojení s tradičním českým výrobcem, který je klíčovým partnerem nejen pro obranný průmysl, ale také pro naši širší strategii v oblasti mobility a vojenské techniky. TATRA je značka s mimořádnou reputací, jedinečným technickým know-how a výrobním programem, který je plně kompatibilní s našimi aktivitami. Věříme, že tato akvizice přispěje ke stabilitě a dalšímu rozvoji obou skupin, posílí naši pozici na domácím i zahraničním trhu a otevře nové příležitosti v oblasti pozemní techniky. Segment vojenských vozidel vnímáme jako velmi perspektivní odvětví.