Hlavní obsah

Trestní sazby se kvůli psům měnit nebudou

16. 12. 2004, 13:56 – PRAHA

Sněmovna ve čtvrtek odmítla návrh novely, který měl postihnout nedbalé majitele agresivních psů a zavést pro ně zvláštní trestní sazby. Současně ale dolní komora propustila do další fáze projednávání jinou novelu, která má uzákonit povinnou evidenci psů. Vlastníci tak možná budou muset nechat označit své zvíře čipem, nebo tetováním. Poslanci o tom rozhodnou v příštích měsících.

Foto: Staré Hrady
Článek

Obě předlohy vypracovala skupina poslanců v čele s Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL). Diskuse o tom, zda a jak regulovat chov psů, se rozproudí vždy poté, co nějaké zvíře napadne a zraní člověka. Kritici takových snah mají pochybnosti o tom, zda je vhodné přijímat kvůli tomu zvláštní zákon.

První z návrhů mimo jiné předpokládal, že majiteli psa, který někoho usmrtí, bude hrozit až deset let vězení. V dolní komoře ale převážil názor, že tyto trestné činy lze postihovat již nyní a předložená novela by napáchala víc škody než užitku. Hlasování však bylo velmi těsné, pro zamítnutí bylo 74 ze 145 přítomných.

Novelu trestního zákona odmítl například místopředseda ústavně-právního výboru Jiří Pospíšil (ODS). Jde podle něj o takzvaný legislativní optimismus, kdy má být nějaký společenský problém vyřešen novým zákonem. Další poslanci uvedli, že v předloze jsou nejasné pojmy a jejich výklad by přinesl problémy.

Šojdrová řekla, že autoři nejsou tak naivní, aby si mysleli, že nové trestní sazby zcela zastaví útoky psů na lidi, je to ale podle ní jeden z nástrojů.

Druhá novela, která má nařídit povinnou evidenci psů, dnes naopak dostala šanci. Návrhy na její zamítnutí, či vrácení neuspěly.

Reklama

Související témata:

Výběr článků