Hlavní obsah

Tajná služba v Česku zaznamenala podezřelé pohyby peněz mezi islamisty

4. 1. 2015, 17:10 • Aktualizováno 4. 1. 2015, 19:52

V Česku se údajně objevují případy, kdy islamisté ze zahraničí podporují penězi radikály, nebo se odvádějí finance do arabských zemí. Uvádí to důvodová zpráva k novele zákona o tajných službách, kterou vládě předloží premiér Bohuslav Sobotka a šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang, uvedl v neděli server Česká justice.

Foto: Milan Malíček, Právo

Budova BIS v pražských Stodůlkách

Článek

Novela se týká větší komunikace BIS s daňovou správou a bankami. Uvádí se v ní také různé případy podezřelých převodů peněz mezi neznámými lidmi.

V důvodové zprávě k novele zákona jsou podle serveru jen zobecněné případy a jevy, které se už staly nebo probíhají.

„Zpravodajská služba se zabývala v České republice pobývající osobou, kterou lze označit za islámského fundamentalistu. Veškeré víceméně pravidelné finanční příjmy této osoby pocházejí z některé z arabských zemí a slouží k financování nákladné náboženské a proselytické činnosti,“ cituje server zprávu.

Při prověřování prý existovalo podezření, že by "finanční příjmy plynoucí ze zahraničí mohly pocházet od rizikového subjektu."

BIS se také zabývala fungováním islámských organizací působících v České republice.

„V souvislosti s monitorováním působení islámských organizací v České republice jsou opakovaně zjišťovány nesrovnalosti mezi udávanými příjmy a skutečnými výdaji těchto organizací,“ píše se podle serveru ve zprávě zpravodajské služby.

Reklama

Související články

Výběr článků