Hlavní obsah

Stíhání kvůli soše Koněva je nepřípustné. MZV se ostře ohradilo vůči Rusku

10. 4. 2020, 16:58

Stíhání české samosprávy Ruskem kvůli soše Koněva je nepřípustné, uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruské zákony nebudou podle něj v ČR vymahatelné, uvedlo v pátek ministerstvo v tiskovém prohlášení.

Foto: Milan Malíček, Právo

Odstraňování sochy maršála Koněva z parku Prahy 6 Bubneči.

Článek

„MZV ČR striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. Pokud budou orgány Ruské federace pokračovat svými konfrontačními prohlášeními a úkony v tomto duchu, bude to signál, že ztratily zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi,” stojí v prohlášení tuzemské diplomacie.

Dodává, že Česká republika si váží všech obětí vojáků Rudé armády, kde kromě Rusů za naše osvobození bojovali i Ukrajinci, Bělorusové a další národy tehdejšího Sovětského svazu. Socha maršála Koněva je válečným pomníkem a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním. MZV očekává, že se sochou bude zacházeno důstojně.

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstraněné soše Koněva

Evropa

„Místní samospráva v České republice je nedílnou součástí ústavního zřízení našeho státu. Stíhání jejich demokraticky zvolených představitelů cizím státem za plnění jejich mandátu je z pohledu ČR nepřípustné. Příslušná ruská legislativa – navíc uplatňována retroaktivně – nebude ve vztahu k ČR nijak vymahatelná,” konstatovalo ministerstvo.

Ruské straně připomíná, že zatímco se Česká republika na svém území řádně stará o 4224 válečných hrobů, památníků či pomníků, na něž se na rozdíl od sochy maršála Koněva vztahují ustanovení Dohody mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů z roku 1999, na území Ruské federace nebyly dodnes i přes několikaletá jednání na úrovních místních samospráv, obnoveny válečné pomníky padlých československých legionářů v Samaře a Novokujbyševsku – Lipjagách a dalších místech v Ruské federaci.

Pokud by Ruská federace projevila zájem o získání sochy maršála Koněva, musela by jednat s jejím majitelem. Tím není MZV ČR.

Reklama

Výběr článků