Článek
„Když se do DiPSy uchazeči podívají teď, neuvidí finální seznam škol pro druhé kolo. Školy zadávají informace do pondělní půlnoci, proto bude seznam kompletní až v úterý. Uchazeči se zároveň od úterý mohou začít do druhého kola hlásit,“ řekla Novinkám ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková.
Žáci a jejich rodiče tak mají méně času na rozmyšlení ohledně přihlášek. Musejí je totiž podat k původnímu datu 26. května. „Nic se posouvat nebude, je to v zákonných limitech,“ uvedla Rosůlková k případnému posunu odevzdání přihlášek.
Školy, které v prvním kole nenaplnily své třídy, se v seznamu objevují postupně. Například Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Písku nabízí 11 míst v oboru Provoz a ekonomika dopravy.
Nejhorečněji budou střední školu shánět uchazeči z Prahy. V hlavním městě se totiž podle dat Cermatu v prvním kole místo našlo jen pro 80 procent uchazečů, což je nejméně z celého Česka.
Statistiky uvádějí, že o místo na čtyřletých či kratších oborech se v Praze ucházelo zhruba 25 tisíc zájemců. V prvním kole zde školy přijaly 16 721 studentů. Přesný počet nepřijatých žáků však není jasný.
„Zde nelze získat nepřijaté prostým odečtením přijatých od přihlášených, protože je-li uchazeč někde uveden jako nepřijatý, je možné, že byl přijat třeba v jiném kraji,“ vysvětlila Rosůlková.
Na gymnázium ve druhém kole?
V hlavním městě se lze ve druhém kola hlásit dokonce i na čtyřletá gymnázia. Rozdíl mezi kapacitou a přijatými žáky napovídá, že na nich po prvním kole stále zbývá asi 1,6 tisíce míst.
Podle předběžného seznamu v DiPSy je jen vzácně nabídnou veřejná gymnázia, tedy ta, kde se neplatí školné. Jedním z nich je například Geografické gymnázium Praha, kde po prvním kole zbylo 11 volných míst.
„Ještě stále jsme nové gymnázium, takže se o nás méně ví. Také máme nastavené minimální hranice pro přijetí, a přestože je považuji na poměry gymnázia za poměrně nízké, tak se nám stalo, že mnoho uchazečů na tuto hranici zejména u matematiky nedosáhlo,“ uvedl pro Novinky Jan Staněk, ředitel Střední průmyslové školy zeměměřické a Geografického gymnázia Praha.
Upozornil, že podmínky přijetí - tedy minimálně 25 bodů z jednotné přijímací zkoušky z matematiky a 30 bodů z češtiny - zůstávají stejné i pro druhé kolo. Ředitel je však přesvědčený, že prázdné lavice snadno doplní.
Převážná většina volný míst je na gymnáziích soukromých, která letos v Praze významně navýšila kapacity. „Na soukromých školách panuje nižší poptávka po místech, existuje proto i vyšší šance na přijetí,“ uvedl analytik PAQ Research Jan Zeman.
Školné na soukromých gymnáziích v Praze se zpravidla pohybuje od sta tisíc a výše za školní rok. Levnější školy si účtují zhruba 60 tisíc korun za rok.