Hlavní obsah

Na střední školu se v prvním kole dostalo 94 procent deváťáků

3:46
3:46

Poslechněte si tento článek

Celkem 118 tisíc uchazečů o středoškolské studium si po měsíci čekání konečně oddechlo. Byli totiž v prvním kole přijímacího řízení přijati na některou ze tří škol, kterou si uvedli na přihlášce. Co ale platí ve zbytku republiky, neplatí v Praze. V hlavním městě je totiž bez místa pětina uchazečů. Přesto se nový systém přijímaček podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) osvědčil.

Foto: Michal Šula, Novinky

Barbora Rosůlková, ředitelka Cermat

Článek

„Přijímací řízení v elektronické podobě v letošním roce proběhlo velmi úspěšně. Podařilo se umístit v prvním kole 94 procent uchazečů z devátých tříd, což je ještě o jedno procento víc než v minulém roce,“ uvedl ministr Bek poté, co pogratuloval úspěšným uchazečům a poděkoval školám i Cermatu, který přijímací řízení organizuje.

Důkazem funkčnosti systému je podle ministra nejen vysoký podíl umístěných uchazečů, ale také fakt, že 75 procent žáků se dostalo na školu, které dali nejvyšší prioritu. Ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková doplnila, že 17 procent uchazečů se dostalo na svou druhou školu a devět procent na třetí.

Výsledky dětí, které se hlásily na víceletá gymnázia, ministerstvo nezveřejnilo.

Celkem se na střední školu letos hlásilo 132,7 tisíce uchazečů, nešlo přitom jen o deváťáky, ale třeba i o absolventy učebních oborů, kteří si chtějí dodělat maturitu. Na střední školu se probojovalo 118 tisíc z nich a úspěšných tak bylo přibližně 89 procent. Úspěšnost se ovšem zásadně liší podle krajů, nejlépe je na tom Vysočina, Zlínský a Ústecký kraj s 94 procenty přijatých do čtyřletých oborů.

Naopak nejméně přijatých do čtyřletých oborů má Praha, kde na 20 procent uchazečů místo nezbylo. V hlavním městě je podle ministra problém s nedostatkem kapacit na oblíbených oborech největší. „Postupně se nabídka s poptávkou začínají blížit,“ je přesvědčen ministr.

Podmínky se v krajích liší

Největší přetlak zájemců mají v Praze gymnázia. Například do čtyřletého studia na Gymnázium Na Vítězné pláni v září nastoupí jen ti žáci, kteří z jednotné přijímací zkoušky z češtiny a matematiky získali 83 a více bodů.

Uchazečům o gymnaziální studia v Havlíčkově Brodě ovšem podle zveřejněných výsledků letos stačilo 58 bodů. Na čtyřletá gymnázia se podle Cermatu dostalo 15 tisíc žáků, hlásilo se jich 25 324.

Dvě pětiny, tedy necelých 50 tisíc úspěšných uchazečů, zamíří na střední odborné školy. Druhá nejpočetnější skupina čítající 34,6 tisíce žáků zamíří na střední odborná učiliště s výučním listem.

Díky novému systému přijímacího řízení školy dnem vyhlášení výsledků získají téměř definitivní informaci o tom, jací žáci k nim v září nastoupí. Odpadá jim tak povinnost evidovat zápisové lístky a vyhodnocovat mnohá odvolání.

„Ubyla nám práce a velká část administrativy, to je určitě pozitivní,“ chválí si novou podobu přijímaček ředitel Gymnázia Na Vítězné pláni Jaroslav Mervínský. Nevýhodou však podle něj zůstává odosobnění testování. „Je to mašina,“ poznamenal.

Přibližně 14,7 tisíce neúspěšných uchazečů se může ucházet o místo na čtyřletých středních školách ve druhém kole. Kompletní seznam škol, které mají volná místa a budou otevírat druhé kolo, by měl být v systému DiPSy zveřejněn 19. května, na podání přihlášky bude čas do 26. května. Podat si lze až tři přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky (maturitní i nematuritní) a až dvě přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou.

Druhé kolo slouží výhradně těm, kteří se v prvním kole na žádnou školu nedostali, nebo se místa vzdali. Pro přijímací řízení se jim počítají výsledky jednotné přijímací zkoušky, kterou již absolvovali. Podstoupit musí jen případné školní části přijímacího řízení, které si školy organizují samy v termínech mezi 8. a 12. červnem.

Výběr článků

Načítám