Hlavní obsah

Stanice metra Jiřího z Poděbrad se skoro na rok uzavře

11. 6. 2020, 9:18 – Praha

Pražský dopravní podnik (DPP) hodlá zrekonstruovat stanici Jiřího z Poděbrad na trase metra A. Vedle výměny původních eskalátorů dojde i na vybudování výtahů, aby stanice byla bezbariérová. Během výměny eskalátorů bude stanice deset měsíců uzavřena a soupravy jí budou pouze projíždět. Odhadovaná cena je 1,3 miliardy korun, informoval ve čtvrtek mluvčí DPP Daniel Šabík.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Dopravní podnik vybuduje ve stanici bezbariérové výtahy a zrekonstruuje stanici včetně vestibulu.

Článek

Dlouho plánovaná rekonstrukce by mohla začít v listopadu. Stavitele vybere dopravce v tendru. Práce potrvají dva roky, přičemž stanice bude zcela uzavřena pouze při výměně eskalátorů.

„Připravovaná modernizace je co do rozsahu, délky prací i velikosti investic jednou z největších, do kterých jsme se za posledních několik let pustili. Bezbariérové zpřístupnění stanice je i kvůli místním podmínkám dokonce nejrozsáhlejší. Zvažovali jsme rozdělení modernizace na samostatné etapy, což by ale notně prodloužilo stavební práce na několik let a dlouhodobě znepříjemňovalo obyvatelům Prahy 3 život,” uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Modernizace začne stavbou výtahů. Cestujícím budou sloužit dvě dvojice výtahů. Prvními se vyvezou z nástupiště k asi 60 metrů dlouhé přestupní chodbě. Na jejím konci bude druhá dvojice výtahů, kterými lidé vyjedou na povrch ve Vinohradské ulici. Většina prací se uskuteční za provozu, který bude přerušen pouze při prorážce stropu stanice.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Stanice pražské linky metra A Jiřího z Poděbrad

Kromě stavby výtahů podnik stanici opraví. Zrekonstruovány či vyměněny budou rozvody či osvětlení. DPP odstraní průsaky, vymění vzduchotechniku a opraví poškozené části obkladů a dlažby.

Poslední fází oprav bude výměna eskalátorů. Vzhledem k tomu, že stanice má pouze jeden výstup, bude na deset měsíců uzavřena a vlaky jí budou projíždět. Kdy přesně bude stanice uzavřena, podnik zatím neuvedl. Dopravu v oblasti převezmou tramvaje jezdící po Vinohradské, případně Korunní ulici.

Výtahy za čtvrt miliardy. Na Karlově náměstí se svezete příští rok

Domácí

Podnik v uplynulých letech opravil například eskalátory ve stanici metra B Karlovo náměstí směrem na Karlovo náměstí a zrekonstruována byla stanice Jinonice. Naplánována je oprava výstupu ze stanice metra B Anděl směrem Na Knížecí.

DPP je největší městskou firmou a zaměstnává téměř 11 000 lidí. Provozuje metro, tramvaje, autobusy a lanovku. Metro přepravilo loni 440,49 milionu cestujících, což bylo více než předloni. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad.

Po devíti měsících byl v Praze otevřen vestibul metra Anděl

Domácí

Reklama

Výběr článků