Hlavní obsah

Soud znovu odložil jednání o žalobě Hamáčka na Seznam Zprávy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Obvodní soud pro Prahu 5 se ve středu začal zabývat žalobou bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na Seznam Zprávy a reportéry Jana Kroupu a Kristinu Cirokovou. Server loni v květnu uvedl, že Hamáček na interní schůzce hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Jednání o samotné žalobě však soud nezahájil, nejprve si chce vyžádat dokumenty. Jednání bude pokračovat 20. dubna.

Foto: Milan Malíček, Právo

Bývalý předseda ČSSD Jan Hamáček.

Článek

Soud se měl případem zabývat už koncem loňského roku, kvůli nemoci jednoho z advokátů bylo jednání ovšem odročeno na středu.

Hamáček tvrzení serveru odmítá, ke středečnímu jednání nepřišel. V žalobě podle dřívějších informací požaduje deset milionů korun, které chce v případě úspěchu věnovat nadaci policistů a hasičů.

Nemám důvod rezignovat, řekl Hamáček. Podal trestní oznámení na novináře

Domácí

Podle soudkyně Evy Harmachové nemají Kroupa a Ciroková jako autoři reportáže na rozdíl od Seznamu pasivní legitimaci, což znamená, že nejsou nositelem hmotněprávní povinnosti, o kterou v řízení jde. „Seznam.cz jako jejich zaměstnavatel se k jejich práci téměř hrdě hlásí, za články si stojí, nevidím tam žádné excesivní jednání,” řekla soudkyně. Dá se tak předpokládat, že žaloba bude ve vztahu k nim zamítnuta.

Soudkyně se na počátku jednání právní zástupkyně Hamáčka zeptala, zda nezvažuje změnu svého stanoviska kvůli tomu, že trestní oznámení Hamáčka, které kvůli článku podal, bylo Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) odloženo. Právnička Adéla Francúzová však uvedla, že podle pokynů svého klienta trvá na tom, aby byla žaloba projednána.

„Laxní“ žaloba

Soudkyně se pozastavila nad přístupem žalující strany, která podle ní nereaguje na podání žalovaných, označila ho za „laxní”. Podivila se také nad tím, že se Hamáček  jednání neúčastní.

Podle Francúzové se ale Hamáček nedostavil na radu svých právníků. „Domnívali jsme se, že účast není u prvního jednání nezbytná,“ uvedla právnička. Soudkyni ubezpečila, že Hamáček se může dostavit k dalším jednáním v případě, kdy by byl potřeba například jeho výslech. Uvedla také, že si není vědoma, že by Hamáčkovi zástupci zanedbali jakoukoli výzvu soudu.

Soudkyně následně uvedla, že je třeba vyžádat Hamáčkovo trestní oznámení, rozhodnutí o jeho odložení a protokoly o výsleších účastníků schůzky, na níž Hamáček údajně o „výměně” mluvil. Je podle ní také nutné vyžádat si zproštění mlčenlivosti NCOZ u ministra vnitra. Projednávání žaloby proto nezahájila, další termín stanovila na 20. dubna.

Heller: Hradní problém s bezpečnostními prověrkami se projevil naplno

Domácí

Vrbětice zasáhly v roce 2014 dvě exploze. Při výbuchu prvního z muničních skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý sklad explodoval v prosinci téhož roku. Loni 17. dubna tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které způsobilo výbuch. Rusko účast svých agentů na explozích popírá. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českem a Ruskem a ke vzájemnému vypovídání diplomatů.

Hamáček ve středu 14. dubna uvedl, že následující týden odletí do Moskvy jednat o dodávkách ruské vakcíny. Cestu, kterou kritizoval Babiš i opozice, pak zrušil. Později ji označil za zastírací manévr kvůli postupu ČR po zveřejnění informací o kauze Vrbětice.

Server následně počátkem května s odkazem na své zdroje zveřejnil, že Hamáček chtěl odcestovat do Moskvy s plánem „vyměnit mezinárodní skandál“ za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta. Schůzky se 15. dubna podle serveru účastnili také velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar. Na závěr dorazil také tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Kauza Vrbětice: Vyšetřovatelé zkoumají kontakty zaměstnance Imexu s ruskou GRU

Krimi

Hamáček informace v minulosti důrazně popřel, zpráva serveru Seznam Zprávy je podle něj plná lží a spekulací. Uvedl, že v žádném okamžiku se neplánoval „jakýkoliv výměnný obchod s Ruskem“. Šéfredaktor webu Jiří Kubík už dříve prohlásil, že jsou Seznam Zprávy připraveny pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

Reklama

Související články

Lidé z okolí Vrbětic dostanou odškodné

Až 90 tisíc korun odškodného dostane každý občan žijící v jedné z pěti obcí poblíž vrbětických muničních skladů, kde došlo v závěru roku 2014 k výbuchům dvou...

Výběr článků

Načítám