Hlavní obsah

Sobotka: Eurokomisaře budeme hledat až po dohodě o rozpočtu

27. 5. 2014, 19:17 – Brusel

Česká vláda začne českého zástupce v Evropské komisi vybírat, až se kabinet dohodne na parametrech rozpočtu. Novinářům to v úterý v Bruselu při příchodu na neformální summit Evropské unie řekl premiér Bohuslav Sobotka. Ten by přitom o rozpočtových rámcích měl rád jasno již ve středu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Premiér Bohuslav Sobotka

Článek

"Předpokládám, že poté, kdy bude dohoda na základních parametrech státního rozpočtu, to znamená na výdajových rámcích, tak se koalice dostane k výběru budoucího českého komisaře," nechal se slyšet ministerský předseda, podle něhož je na dohodu dostatek času. Výběr by se proto podle něj měl dělat věcně a s chladnou hlavou.

V rámci diskuzí o novém českém eurokomisaři je podle Sobotky důležité posoudit jak kvality kandidátů a jejich odbornost, tak i jejich šanci na získání významného portfolia. Předběžně se podle něj mezi koaličními stranami rýsuje shoda na tom, že Česko bude usilovat o ekonomickou oblast.

Sociální demokraté by na postu eurokomisaře rádi viděli exministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO navrhuje lídra své kandidátky do eurovoleb a někdejšího člena Evropské komise Pavla Teličku. Lidovci zase podporují současnou europoslankyni Zuzanu Roithovou. [celá zpráva]

Někteří politici ale již dnes hovoří o tom, že se možná nakonec bude muset hledat kompromisní kandidát mimo tuto trojici.

Reklama

Související články

ČSSD nominuje na eurokomisaře Mertlíka

7. 5. 2014, 12:57

Sociální demokraté nominují na post eurokomisaře ekonoma Pavla Mertlíka. Informaci Právu ve středu potvrdil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Výběr článků